Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Prezentujemy elektroniczne wydanie kolejnego numeru naszej kleryckiej gazety "Nasze Życie". Poświęcony jest on tematowi przyjaźni. Czym jest przyjaźń? Jak ją budować? Jak zaprzyjaźnić się z Panem Bogiem? Na te pytania odpowiadają autorzy artykułów, czyli klerycy.


Gazetę pożna przeczytać tutaj: http://www.seminarium.czest.pl/pliki/12/


Ze wstępniaka:

Przyjaźń to jedno z najpiękniejszych doświadczeń w życiu człowieka. To właśnie przyjaźni poświęcamy najnowszy numer "Naszego Życia". "Kto znalazł przyjaciela, skarb znalazł" – przeczytamy w Księdze Syracha. Skarbem jest ktoś, przy kim czujemy się przyjęci tacy, jacy jesteśmy. W obecności przyjaciela nie musimy ukrywać naszych słabości. Możemy powiedzieć, co leży nam na sercu. Razem z przyjacielem radujemy się i płaczemy. Przy nim w końcu odkrywamy swoją wartość i głęboką przyjemność z życia. Do odnalezienia tego skarbu jest powołany każdy z nas. Bóg nas stworzył przecież do tworzenia relacji. I to nie byle jakich relacji. Nie wystarczy mieć kogoś w znajomych na Facebooku. Potrzeba czegoś więcej. Co może zaspokoić nasz prawdziwe pragnienia? Polecam artykuł prefekta alumnów, ks. dr. Adama Fogelmana.

O przyjaźni pisało już wielu wybitnych twórców kultury. Nie sposób nie wymienić tutaj autora "Małego Księcia". Czytając tekst dk. Dawida Kowalewskiego, który odwołuje się do tego niezwykłego dzieła, możemy udać się w literacką podróż w celu odkrycia, na czym polega przyjaźń. To odkrycie może nas doprowadzić do czegoś jeszcze głębszego. Do dostrzeżenia najlepszego przyjaciela w Jezusie. On sam nazywa nas przyjaciółmi. Kleryk Zbigniew Wojtysek w swoim artykule w przystępny sposób pisze o tym, jak można zaprzyjaźnić się z Bogiem.

Zachęcam też do poznania kleryków roku pierwszego, którzy prezentują się na s. 18-19. Kontynuujemy też nasze stałe rubryki, a wśród nich strony "Tylko dla ministrantów". Pamiętajcie, że tylko oni mogą je czytać ;). I nie zapomnijcie o krzyżówce z nagrodami.

 

kl. Wojciech Biś,

redaktor naczelny