Szukaj
Z nauczania Kościoła
Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na Inspektora Nadzoru przedsięwzięcia pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r. finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium pod...
Wyższe SeminariumDuchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na realizację prac budowlanych w ramach zadania pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r.finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium...
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Miłosierdziu Bożemu poświęcamy nowy numer "Naszego Życia". Można w nim znaleźć wiele ciekawych tekstów pomocnych w otwarciu się na doświadczenie Boga, który jest miłosierny. Klerycy dzielą się ponadto swoimi życiowymi pasjami oraz świadectwem powołania. Nie zabrakło też artykułów na tematy kultury oraz humoru. Zapraszamy do lektury!


Ze wstępniaka ks. dr Grzegorza Szumery, rektora WSD:

 

Jedno z opowiadań pt. "Studnia" opisuje reakcję różnych osób na nieszczęście, które spotkało głównego bohatera:

"„Pewien człowiek wpadł do studni, z której nie mógł się wydostać. Jakaś osoba o dobrym sercu, która przechodziła tamtędy, powiedziała: Bardzo mi przykro z twego powodu. Uczestniczę w twoim nieszczęściu. Pewien polityk, zaangażowany w sprawy społeczne, przechodząc obok studni, powiedział: To logiczne, prędzej czy później ktoś musiał tam wpaść. Człowiek pobożny powiedział: Jedynie źli ludzie wpadają do studni. Uczony zastanawiał się, w jaki sposób człowiek znalazł się w studni. Polityk opozycyjny postanowił złożyć oświadczenie przeciwko rządowi. Dziennikarz przyrzekł napisać artykuł polemiczny w gazecie w następną niedzielę. Człowiek praktyczny spytał się, czy obowiązują wysokie podatki za studnie. Smutna osoba stwierdziła: Moja studnia jest gorsza! Humorysta zaśmiał się: Wypij kawę, to cię podniesie na duchu! Optymista powiedział: Mógłbyś czuć się gorzej. Pesymista dorzucił: Osuniesz się jeszcze niżej. Jezus, widząc człowieka, podał mu rękę i wyciągnął ze studni".

Studnia to nie tylko symbol spotykających nas przykrości i trudów. Oznacza ona grzech i jego owoc w postaci samotności. Jedyną nadzieję na wydostanie się ze studni grzechu odnajdujemy w Bożym Miłosierdziu. Kościół od 8 grudnia 2015 r. przeżywa Rok Święty pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”, stąd przesłanie o Miłosierdziu Bożym stanowi temat aktualnego numeru "Naszego Życia".

Pismo, które trzymasz w ręku, jest tworzone przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Jako wspólnota seminaryjna pragniemy, by także przez nas Ewangelia Miłosierdzia docierała do każdego człowieka. Szczególną uwagą otaczamy młodych i zwłaszcza do nich kierujemy nasze pismo. Owocnej i ciekawej lektury.

 

Gazeta jest dostępna w wersji elektronicznej tutaj: www.seminarium.czest.pl/pliki/10/