Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

13 maja 2017 r. ponad 150 ministrantów z Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej uczestniczyło w Dniu Otwartych Drzwi w naszym seminarium.Zwiedzanie "domu ziarna" odbyło się w dość nietypowy sposób. Ministranci, podzieleni na grupy parafialne, poznawali seminarium w formie gry terenowej. Każdej grupie towarzyszył kleryk – animator. W poszczególnych miejscach chłopcy wykonywali różne zadania konkursowe, za które zdobywali punkty. Ministranci sprawdzili swoją  wiedzę m.in. z zakresu liturgii, historii, czy też ze znajomości życiorysu świętych. Podczas wykonywanych zadań odwiedzili miejsca szczególnie ważne dla każdego kleryka jakimi są: kościół, kaplica, sala wykładowa i biblioteka. Oczywiście nie zabrakło sprawdzenia umiejętności sportowych ministrantów na sali gimnastycznej oraz siłowni. Na zwiedzających czekały także liczne niespodzianki m.in. rycerz w lśniącej zbroi w podziemiach seminarium oraz lekcja śpiewu w języku łacińskim.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Po zakończonej grze terenowej nadszedł czas na najważniejszy moment spotkania. Wszyscy ministranci wraz ze swoimi duszpasterzami oraz całą wspólnotą seminaryjną zgromadzili się na uroczystej Mszy Świętej. Ks. Konrad Kościk, v-ce rektor seminarium, w homilii zaznaczył, iż Bóg obdarza każdego człowieka powołaniem. Zauważył także, że odkrycie powołania zgodnego z wolą Bożą czyni człowieka szczęśliwym nie tylko tu i teraz, ale to szczęście rozciąga się na całą wieczność. W nawiązaniu do gry terenowej podkreślił: "Tak jak dzisiaj szukaliście różnych wskazówek w całym seminarium, po to by wygrać całą konkurencje, tak Bóg daje nam wiele wskazówek, aby każdy mógł wygrać życie na całą wieczność". Wspomniał również, iż każdy z nas powinien wsłuchiwać się w głos Boga i odpowiedzieć na Jego powołanie.

Po Eucharystii i wspólnym posiłku nastąpiło podsumowanie rywalizacji. Najlepszą drużyną okazała się grupa ministrantów złożona z trzech parafii:  Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu, Św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu oraz Św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Całe wydarzenie podsumował ks. Grzegorz Szumera, rektor seminarium, który wyraził wdzięczność za przybycie wszystkim uczestnikom dnia otwartego oraz ich duszpasterzom.

 

kl. Zbigniew Wojtysek