Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Katecheza, pokuta, świętość kapłanów i pokora to główne tematy, które rozważane były przed wizerunkiem Matki Bożej na czuwaniu z 11 na 12 października, które prowadzili klerycy naszego seminarium.


Zobacz galerię zdjęć

Apel Jasnogórski poprowadził bp Antoni Długosz, który podkreślał, jak ważnym zadaniem jest katecheza, którą Pan Jezus nam zlecił, a katechetką z której należy czerpać wzór, jest Jego Matka. Po apelu ks. Michał Pabiańczyk – ojciec duchowny kleryków – wygłosił konferencję o pokucie, nawiązując do św. Franciszka z Asyżu i objawień fatimskich, których obchodzimy 100-lecie. Pokuta i różaniec, o których mówiła Maryja w Fatimie, to zasłuchanie się w Pana Jezusa, rozważanie słowa, Jego życia, bo przyjęcie Go prowadzi do miłości, do chęci przemiany, co dobrze zrozumiał św. Franciszek. On wraz ze swoimi braćmi, poznając Jezusa w słowie, zapragnął pokutować i żyć Ewangelią, wprowadzając ją bardzo radykalnie w życie.

Po konferencji rozważania i uwielbienie poprowadzili klerycy, którzy rozmyślali o świętości kapłana i rozwoju kleryka na podstawie zapisków kleryka Stefana Wyszyńskiego. Przed Mszą św. nowi bracia z I roku poprowadzili różaniec, a Mszy św. o północy przewodniczył bp. Andrzej Przybylski, który w homilii skupił się na pokorze Matki Bożej i zachęcał, aby ciągle się jej uczyć, dać się Bogu prowadzić. Zachęcał też wiernych do modlitwy o nowych i świętych kapłanów, aby Kościół mógł tworzyć dalej piękną wspólnotę.

Klerycy czuwaniem tym zawierzyli się Matce Bożej na cały rok formacyjny.

 kl. Bartosz Półrolnik