Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Wielki Czwartek, to dzień rozpoczynający święte Triduum Paschalne, czyli okres, w którym obchodzimy pamiątkę Męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nasza wspólnota seminaryjna uczestniczyła w głównych uroczystościach, odbywających się w bazylice archikatedralnej, pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity częstochowskiego Stanisława Nowaka. Liturgicznie ten szczególny okres rozpoczęliśmy w środowy wieczór, antycypacją Godziny Czytań z Wielkiego Czwartku. W pierwszy dzień Triduum Sacrum, uczestniczyliśmy w porannej Mszy Krzyżma, którą wraz z arcybiskupem koncelebrowali kapłani całej archidiecezji, co podkreśla jedność prezbiterium Kościoła częstochowskiego z jego Głową, na wzór grona Apostołów zebranych wokół Chrystusa. Podczas Eucharystii połączonej z Jutrznią, arcybiskup poświęcił oleje używane do sprawowania Sakramentów świętych: Olej Krzyżma, Olej Chorych i Olej Katechumenów. W Mszy św. licznie uczestniczyła, obchodząca swoje święto, Służba Liturgiczna z parafii naszej archidiecezji.

Procesja kapłanów koncelebrujących Mszę Krzyżma.

Homilia arcybiskupa metropolity Stanisława Nowaka.

Procesja z darami ofiarnymi i olejami do poświęcenia.

Diakoni przedstawiają arcybiskupowi dary i oleje.

Prezbiterium Kościoła częstochowskiego, koncelebrujące Najświętszą Ofiarę
ze swoją Głową.

Kapłani koncelebrujący.

Wieczorem zgromadziliśmy się ponownie w archikatedrze, by uczestniczyć we Mszy Wieczerzy Pańskiej, będącej pamiątką Wieczernika, ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Uroczystej koncelebrze przewodniczył metropolita częstochowski. W trakcie Najświętszej Ofiary, arcybiskup dokonał obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę gestu Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy. Na zakończenie Eucharystii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Adoracji (tzw. Ciemnicy).

Obrzęd umycia nóg dwunastu mężczyznom.

Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Nowaka.

Chór seminaryjny.

Procesja z Najświętszym Sakramentem do Ołtarza Adoracji.

Ciemnica w bazylice archikatedralnej.

W wielkoczwartkowy wieczór, tradycyjnie uczestniczyliśmy w Godzinie Ogrójcowej - adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi - którą poprowadził arcybiskup Stanisław Nowak.

Godzina Ogrójcowa w kościele rektorackim.

Rozważania poprowadził arcybiskup Stanisław Nowak.