Szukaj
Z nauczania Kościoła
Rada Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie dnia 10 stycznia 2019 r. nadała ks. dr. Marianowi Szymonikowi stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii człowieka, biorąc pod uwagę dorobek naukowy i rozprawę habilitacyjną pt. „Filozoficzne podstawy kategorii godności człowieka w ujęciu personalizmu szkoły lubelskiej”.
Rada Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie dnia 25 lutego 2019 r. nadała ks. dr. Romanowi Ceglarkowi stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie katechetyki, biorąc pod uwagę dorobek naukowy i rozprawę habilitacyjną pt. „Reforma programowa nauczania religii w szkołach w II Rzeczypospolitej w założeniach Ustawy o ustroju szkolnictwa z 1932 roku”.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Z początkiem roku akademickiego rozpoczęła się  kolejna - X już edycja Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w piłce nożnej. Organizatorem tych rozgrywek zostają każdorazowo zwycięscy poprzedniej edycji. Aktualnymi Mistrzami Polski, są klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z Opola i to oni zajmują się stroną organizacyjną obecnego turnieju. Nasze seminarium także bierze udział w "czempionacie". Pierwszy mecz rozegraliśmy 19 października w Kaliszu z tamtejszą drużyną WSD. Rozgrywki zakończyły się zwycięstwem WSD z Częstochowy 2:1. Tydzień później do naszego seminarium przybyli klerycy z Kalisza. Tym razem mecz zakończył się zwycięskim dla nas remisem 1:1 i do II rundy awansowała nasza drużyna. Wydaje się jednak, że wygranymi są obie strony. Każde tego typu kontakty są wspaniałą okazją do spotkania alumnów z różnych części Polski i wymiany doświadczeń i opini. W Kaliszu klerycy oprócz prawdziwie przyjaznej atmosfery w ich seminarium zapewnili nam także wizyty w kilku ciekawych miejscach min. w Bazylice Świętego Józefa za słynnym obrazem Świętej Rodziny. Podobnie wyglądała wizyta drużyny alumnów z Kalisza w Częstochowie. W naszym mieście największym zainteresowaniem gości cieszyła się Jasna Góra. Toteż w tym błogosławionym miejscu spędzili najwięcej czasu. Jednak dzięki życzliwości redaktorów "Niedzieli", mogli także odwiedzić redakcję naszego Tygodnika i niemal "od podszewki" zobaczyć jak wygląda proces powstawania "Niedzieli". Na zakończenie pobytu naszych gości w seminarium spotkaliśmy się wspólnie już nie na boisku, ale przy kawie i pączku. Była to okazja do oceny sytuacji z meczu, który jak na to wskazuje wynik remisowy, był bardzo zacięty i wyrównany. Teraz już pozostało cierpliwie czekać na to, z kim przyjdzie nam zagrać w II rundzie i mieć nadzieję na równie korzystny rezultat.

 

Wyjściu piłkarzy na boisku towarzyszyła wyjątkowo słoneczna pogoda


Drużyna reprezentacji WSD w Częstochowie kontra WSD w Kaliszu na boisku

Zacięta walka piłkarzy obu drużyn

Wielka radość alumnów i kibiców z WSD w Częstochowie

Pamiątkowe zdjęcie

Wspólny posiłek