Szukaj
Z nauczania Kościoła
Rada Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie dnia 10 stycznia 2019 r. nadała ks. dr. Marianowi Szymonikowi stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii człowieka, biorąc pod uwagę dorobek naukowy i rozprawę habilitacyjną pt. „Filozoficzne podstawy kategorii godności człowieka w ujęciu personalizmu szkoły lubelskiej”.
Rada Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie dnia 25 lutego 2019 r. nadała ks. dr. Romanowi Ceglarkowi stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie katechetyki, biorąc pod uwagę dorobek naukowy i rozprawę habilitacyjną pt. „Reforma programowa nauczania religii w szkołach w II Rzeczypospolitej w założeniach Ustawy o ustroju szkolnictwa z 1932 roku”.

Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów
        W dniach 10. - 13. stycznia br., w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie, odbyły się jubileuszowe X. Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. Nasze Seminarium jest organizatorem tych ogólnopolskich rozgrywek nieprzerwanie od 1999 roku. Poziom sportowy uczestników Mistrzostw i rozgrywek był, jak zwykle, nie tylko wysoki, ale i bardzo wyrównany. Nietypowych „tenisistów w sutannach” zachęca do udziału w sportowej rywalizacji nie tylko wspólna pasja, lecz także możliwość spotkania w kleryckim gronie, wspólnej modlitwy. Przez sport klerycy, jako przyszli kapłani i duszpasterze młodzieży, mogą dużo łatwiej dotrzeć do młodych ludzi, często zagubionych i narażonych na liczne niebezpieczeństwa, wykorzystując wychowawcze i formacyjne walory tej dziedziny życia.     Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Wcześniej, ks. Rektor Włodzimierz Kowalik – gospodarz miejsca, przywitał w imieniu Organizatorów wszystkich Uczestników Zawodów.
    Tegoroczne Mistrzostwa rozegrane zostały, jak w latach ubiegłych, w dwóch konkurencjach: turnieju drużynowym i turnieju indywidualnym. Do turnieju drużynowego zgłosiło się 25 Seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Drużyny, drogą losowania, zostały podzielone na osiem grup, w których mecze odbywały się systemem „każdy z każdym” . Do ćwierćfinału awansowały dwa pierwsze zespoły z każdej grupy, które dalsze potyczki rozegrały „systemem pucharowym” .
        Zwycięskie drużyny stanęły do bezpośredniej rywalizacji o medale Mistrzostw. W pierwszym półfinale WSD z Tarnowa pokonało WSD z Łodzi 4:1. Drugim z finalistów została drużyna WSD z Zamościa - Lubaczowa, która pokonała kleryków z WSD z Koszalina - Kołobrzegu 4:1. Złoty medal Mistrzostw zdobyła drużyna WSD z Zamościa - Lubaczowa (w składzie: dk. Sanisław Książek, Tomasz Szady, Tomasz Szumowski), która w finałowym starciu pokonała WSD z Tarnowa (Łukasz Plata, Jaromir Bielański, Wojciech Lech) z wynikiem 4:3. Trzecie miejsce exaequo zajęli reprezentanci WSD z Łódź (dk. Jerzy Jabłoński, Dominik Krawczyk, Michał Misiak) oraz WSD z Koszalina - Kołobrzegu (ks. Tadeusz Ceynowa, Piotr Jóźwik, Sławomir Kmiecik i Emil Siemaszko). Następnego dnia rozpoczęły się rozgrywki turnieju indywidualnego, do którego przystąpiło 75 zawodników. W finale singla spotkali się Aleksander Modrak (WSD z Bydgoszczy) i Tomasz Szady (WSD z Zamościa - Lubaczowa). Lepszy okazał się Aleksander Modrak, który wywalczył mistrzostwo. Brązowym medalistą został Piotr Błędowski (WŚSD z Katowic) i Łukasz Baran (WSD z Sandomierza).  Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem wszystkich zmagań czuwał Sędzia Główny Zawodów - pan Jerzy Łęgowik.
    Sportowe zmagania zakończyły się w ostatnim dniu zawodów dziękczynną Eucharystią, której przewodniczył arcybiskup metropolita Stanisław Nowak. Po Mszy świętej, na auli im. Jana Pawła II, odbyło się podsumowanie Mistrzostw i wręczenie medali, pucharów, dyplomów i nagród zwycięzcom i uczestnikom Turnieju.
    Serdeczne słowa podziękowania dla Organizatorów i Sponsorów zawodów skierowali między innymi ksiądz arcybiskup, ksiądz Rektor naszego Seminarium, oraz Vice Prezydent Częstochowy pan Bogumił Sobuś. Wszyscy zgromadzeni życzyli sobie, by mogli spotkać się na kolejnych - XI. już Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym i by odbyły się one w tak samo miłej atmosferze i przy jeszcze większym udziale reprezentacji Seminariów diecezjalnych oraz zakonnych. Bez wątpienia na szczególne podziękowania zasłużyli ci, którzy swoim wysiłkiem przyczynili się do zorganizowania tych zawodów i czuwali nad ich sprawnym przebiegiem: ks. Rektor Włodzimierz Kowalik, ks. Prokurator Mieczysław Wach, pan dr Wiesław Pięta - Vice Prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, pan Janusz Haszcz - Naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Częstochowy, wuefista w naszym Seminarium oraz trener reprezentacji tenisowej WSD Częstochowa, kl. Paweł Kulasiewicz - Prezes KU AZS WSD Częstochowa, kl. Arkadiusz Makles, kl. Tomasz Chudy, kl, Konrad Żyzny oraz kl. Łukasz Trynda.

Seminaria diecezjalne i zakonne uczestniczące w X. Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym: