Szukaj
Z nauczania Kościoła
Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na Inspektora Nadzoru przedsięwzięcia pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r. finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium pod...
Wyższe SeminariumDuchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na realizację prac budowlanych w ramach zadania pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r.finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium...
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów
        W dniach 10. - 13. stycznia br., w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie, odbyły się jubileuszowe X. Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. Nasze Seminarium jest organizatorem tych ogólnopolskich rozgrywek nieprzerwanie od 1999 roku. Poziom sportowy uczestników Mistrzostw i rozgrywek był, jak zwykle, nie tylko wysoki, ale i bardzo wyrównany. Nietypowych „tenisistów w sutannach” zachęca do udziału w sportowej rywalizacji nie tylko wspólna pasja, lecz także możliwość spotkania w kleryckim gronie, wspólnej modlitwy. Przez sport klerycy, jako przyszli kapłani i duszpasterze młodzieży, mogą dużo łatwiej dotrzeć do młodych ludzi, często zagubionych i narażonych na liczne niebezpieczeństwa, wykorzystując wychowawcze i formacyjne walory tej dziedziny życia.     Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Wcześniej, ks. Rektor Włodzimierz Kowalik – gospodarz miejsca, przywitał w imieniu Organizatorów wszystkich Uczestników Zawodów.
    Tegoroczne Mistrzostwa rozegrane zostały, jak w latach ubiegłych, w dwóch konkurencjach: turnieju drużynowym i turnieju indywidualnym. Do turnieju drużynowego zgłosiło się 25 Seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Drużyny, drogą losowania, zostały podzielone na osiem grup, w których mecze odbywały się systemem „każdy z każdym” . Do ćwierćfinału awansowały dwa pierwsze zespoły z każdej grupy, które dalsze potyczki rozegrały „systemem pucharowym” .
        Zwycięskie drużyny stanęły do bezpośredniej rywalizacji o medale Mistrzostw. W pierwszym półfinale WSD z Tarnowa pokonało WSD z Łodzi 4:1. Drugim z finalistów została drużyna WSD z Zamościa - Lubaczowa, która pokonała kleryków z WSD z Koszalina - Kołobrzegu 4:1. Złoty medal Mistrzostw zdobyła drużyna WSD z Zamościa - Lubaczowa (w składzie: dk. Sanisław Książek, Tomasz Szady, Tomasz Szumowski), która w finałowym starciu pokonała WSD z Tarnowa (Łukasz Plata, Jaromir Bielański, Wojciech Lech) z wynikiem 4:3. Trzecie miejsce exaequo zajęli reprezentanci WSD z Łódź (dk. Jerzy Jabłoński, Dominik Krawczyk, Michał Misiak) oraz WSD z Koszalina - Kołobrzegu (ks. Tadeusz Ceynowa, Piotr Jóźwik, Sławomir Kmiecik i Emil Siemaszko). Następnego dnia rozpoczęły się rozgrywki turnieju indywidualnego, do którego przystąpiło 75 zawodników. W finale singla spotkali się Aleksander Modrak (WSD z Bydgoszczy) i Tomasz Szady (WSD z Zamościa - Lubaczowa). Lepszy okazał się Aleksander Modrak, który wywalczył mistrzostwo. Brązowym medalistą został Piotr Błędowski (WŚSD z Katowic) i Łukasz Baran (WSD z Sandomierza).  Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem wszystkich zmagań czuwał Sędzia Główny Zawodów - pan Jerzy Łęgowik.
    Sportowe zmagania zakończyły się w ostatnim dniu zawodów dziękczynną Eucharystią, której przewodniczył arcybiskup metropolita Stanisław Nowak. Po Mszy świętej, na auli im. Jana Pawła II, odbyło się podsumowanie Mistrzostw i wręczenie medali, pucharów, dyplomów i nagród zwycięzcom i uczestnikom Turnieju.
    Serdeczne słowa podziękowania dla Organizatorów i Sponsorów zawodów skierowali między innymi ksiądz arcybiskup, ksiądz Rektor naszego Seminarium, oraz Vice Prezydent Częstochowy pan Bogumił Sobuś. Wszyscy zgromadzeni życzyli sobie, by mogli spotkać się na kolejnych - XI. już Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym i by odbyły się one w tak samo miłej atmosferze i przy jeszcze większym udziale reprezentacji Seminariów diecezjalnych oraz zakonnych. Bez wątpienia na szczególne podziękowania zasłużyli ci, którzy swoim wysiłkiem przyczynili się do zorganizowania tych zawodów i czuwali nad ich sprawnym przebiegiem: ks. Rektor Włodzimierz Kowalik, ks. Prokurator Mieczysław Wach, pan dr Wiesław Pięta - Vice Prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, pan Janusz Haszcz - Naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Częstochowy, wuefista w naszym Seminarium oraz trener reprezentacji tenisowej WSD Częstochowa, kl. Paweł Kulasiewicz - Prezes KU AZS WSD Częstochowa, kl. Arkadiusz Makles, kl. Tomasz Chudy, kl, Konrad Żyzny oraz kl. Łukasz Trynda.

        Seminaria diecezjalne i zakonne uczestniczące w X. Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym:

· AWSD Białystok,

· WSD Bydgoszcz

· WSD Częstochowa,

· WSD Drochiczyn,

· WSD Ełk,

· GSD Gdańsk,

· WSD Kalisz,

· WŚSD Katowice,

· WSD Kielce,

· WSD Koszalin - Kołobrzeg,

· WSD OFM Conv. Kraków,

· WSD Legnica,

· WSD Łódź,

· WSD SAC Ożarów Mazowiecki,

· WSD Pelplin,

· WSD TChr. Poznań,

· WSD Radom,

· WSD Rzeszów,

· WSD Sandomierz,

· WSD Siedlce,

· WSD Sosnowiec,

· WSD Tarnów,

· WSD Włocławek,

· WSD OFM Wrocław,

· WSD Zamość - Lubaczów.

    Szczególne podziękowania od Orgnizatorów i Uczesników należą się niewątpliwie Sponsorom Mistrzostw:

· Tygodnik Katolicki "Niedziela"

· Ks. prof. dr hab. Jan Kowalski

· Ks. prof. dr hab. Zdzisław Małecki

· Ks. dr Jacek Molka

· Pan dr Wiesław Pięta - Vice Prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku

                                     Sportowego

· Pan Jan Jakóbczak - właściciel hurtowni i sklepu z paramentami liturgicznymi oraz

                                 dewocjonaliami

· Producent odzieży i asortymentu sportowego - Callida

· Sklep z odzieżą i asortymentem sportowym - Hi Mountain

· Producent obrusów i firan - Polontex

· Producent linek samochodowych - Linmont

· M. Musiorski - piekarnia

Wydawnictwa:

· Edycja Świętego Pawła

· Pallottinum

· Paganini

· Wydawnictwo Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa

· Wydawnictwo Karmelitów Bosych

· Wydawnictwo Papieskiej Akademii Teologicznej

· Wydawnictwo Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika z Krakowa

· Wydawnictwo Sióstr Loretanek

· Wydawnictwo Ruchu Światło - Życie

· Wydawnictwo Świętego Wojciecha z Poznania


Inauguracja rozgrywek – powitanie gości przez Księdza Rektora
Włodzimierza Kowalika.
 
Przemówienie arcybiskupa Stanisława Nowaka i powitanie uczestników.
 
Uczestnicy mistrzostw zebrani w hali sportowej
Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
 
Rozpoczęcie rozgrywek.
 

Alumni podczas rywalizacji.

Rozgrywki finałowe turnieju indywidualnego.

Pan Wiesław Pięta przedstawia technikę gry reprezentantek
Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w tenisie stołowym.
 
Pokazowy mecz w tenisa stołowego.

Alumni podczas meczu z reprezentantkami Akademii im. Jana Długosza
w Częstochowie.

Uroczysta Msza św. na zakończenie mistrzostw pod przewodnictwem
arcybiskupa Stanisława Nowaka.

Przemówienie Ks. Rektora Włodzimierza Kowalika podczas uroczystości
rozdania nagród.
 
Arcybiskup Stanisław Nowak wręcza medale i nagrody zwycięskim zespołom.
 
Dekoracja tryumfatorów mistrzostw – reprezentacji WSD z Zamościa - Lubaczowa.
 
Przemówienie arcybiskupa Stanisława Nowaka na uroczystości zakończenia mistrzostw.
 
Uczestnicy mistrzostw i goście w auli Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Przemówienie Pana Vice Prezydenta Miasta Częstochowy - Bogusława Sobusia.

Przemówienie Pana Wiesława Pięty - Vice Prezesa Zarządu Głównego
Akademickiego Związku Sportowego.
 
Pamiątkowe zdjęcie uczestników i organizatorów mistrzostw.

Podziękowania kl. Pawła Kulasiewicza - Prezesa KU AZS WSD w Częstochowie.
 
Koncert seminaryjnego zespołu „Schekinah”.
 
Medale dla zwycięzców mistrzostw.
 
Puchary dla zwycięskich drużyn.