Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów
... "Kisić kapustę" - to brzmi dumnie…

W toku naszej specyficznej formacji do kapłaństwa (która ludziom "z zewnątrz" kojarzy się zazwyczaj z nieustanną  modlitwą, a co najwyżej ze ślęczeniem nad książkami) przychodzi także nieunikniony czas wzmożonej pracy fizycznej. Okres ten nazywany jest często „akcją ziemniaczaną”. Wtedy to grupa „zaprawionych w bojach” kleryków pod przewodnictwem Księdza Prokuratora wyrusza w teren naszej archidiecezji, by - korzystając z ofiarności diecezjan - powrócić ubogacona o całą masę "owoców ziemi i pracy rąk ludzkich". Wśród wspomnianych dóbr można znaleźć także kapustę, o której losach będzie mowa już "za chwilę".

Także w tym roku nadszedł dzień, w którym nasi Najmłodsi Bracia udali się do tajemniczych pomieszczeń znajdujących się  w mrocznych podziemiach seminarium. A było to rankiem, pewnej październikowej soboty... To właśnie tam rokrocznie ważą się losy wspomnianej kapusty. "Propedeutyczni" klerycy ogołacają ją ze zbędnych liści oraz biorą udział w skomplikowanym procesie szatkowania. Tak przygotowaną masę zanoszą do innego pomieszczenia, gdzie czekają na nich pozostali wtajemniczeni bracia wraz ze specjalistkami w tej branży tj. Paniami kucharkami... One to doglądają i kontrolują tę ostateczną fazę procesu kiszenia, którego punktem kulminacyjnym jest deptanie odpowiednio przyprawionej i podanej w konkretnej ilości kapusty, uginającej się pod rytmicznymi skokami w specjalnych beczkach.

Trzeba przyznać, że to cykliczne wydarzenie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu seminaryjnym. Dzięki niemu możemy rozkoszować się smakiem wielu potraw przygotowywanych z tej sporządzonej misternie i według ściśle dopracowanych receptur, kiszonej kapusty. Wszystkim braciom biorącym udział w akcji, za ich wytrwałość i heroiczne poświęcenie - dziękujemy! I życzymy smacznego...

 

Nie zapomnijcie obejrzeć zdjęć

 

kl. Amadeusz Jagieła