Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Wspólnota braci z roku I, tegoroczny Adwent przeżywa w sposób szczególny. Jest to bowiem dla nich pierwszy "czas oczekiwania" w seminarium. Z tej okazji w kaplicy św. Stanisława Kostki, gdzie gromadzą się na modlitwie, urządzili adwentową dekorację.

Alumni po dyskusji na temat wystroju zdecydowali się na adwentowy wieniec. Jednak różne problemy przeszkodziły tym zamiarom i według "planu awaryjnego" zaczęli tworzyć adwentowe "schodki". Wyznaczeni alumni zdobyli u dziekana zgodę na wykorzystanie niektórych materiałów z magazynu, a dzięki pomocy sacelanów otrzymali inne niezbędne ozdoby.

– Nasza inicjatywa ma na celu ubogacenie przeżywanego od niedawna okresu Adwentu – mówi al. Andrzej, główny pomysłodawca.
– Stopnie, na których są umieszczone świece, symbolizują upływający (niestety szybko!) czas przygotowania do Świąt. W centralnym miejscu dekoracji umieszczony jest pusty żłóbek. Słoma wskazuje na te płaszczyzny naszego życia, które szczególnie potrzebują narodzin Jezusa. Naszemu W symbolu "roratki" towarzyszy nam Maryja, z którą każdego ranka wołamy: "Marana tha!" w czasie roratniej Mszy świętej.

Adwent to okres liturgiczny, w czasie którego Kościół przygotowuje się w sposób szczególny na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa – Paruzję. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – Wcielenia, które celebrujemy i świętujemy jako Boże Narodzenie.

 

Adwentowa dekoracja

Roraty
 

tekst i fotografie: kl. Darek Masztalerski