Szukaj
Z nauczania Kościoła
Rada Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie dnia 10 stycznia 2019 r. nadała ks. dr. Marianowi Szymonikowi stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii człowieka, biorąc pod uwagę dorobek naukowy i rozprawę habilitacyjną pt. „Filozoficzne podstawy kategorii godności człowieka w ujęciu personalizmu szkoły lubelskiej”.
Rada Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie dnia 25 lutego 2019 r. nadała ks. dr. Romanowi Ceglarkowi stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie katechetyki, biorąc pod uwagę dorobek naukowy i rozprawę habilitacyjną pt. „Reforma programowa nauczania religii w szkołach w II Rzeczypospolitej w założeniach Ustawy o ustroju szkolnictwa z 1932 roku”.

Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

... Zgodnie z zapowiedziami - przełom listopada i grudnia (28. 11 - 1. 12) zgromadził prawie 50 zawodników z 15 seminariów z całego kraju. Co było powdem? Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym! Pierwszego dnia turnieju (poniedziałek), podczas wieczornego losowania, zostały ustalone grupy na turniej drużynowy. I tak:

Grupę D tworzyły:
WSD Ełk, WSD Elbląg, WSD Kraków, WSD Pelplin.

Wtorkowa rywalizacja w grupach wyłoniła ćwierćfinalistów, którzy tworzyli następujące pary:

Świdnica - Legnica                     3:2
Kraków OFMConv - Radom      3:1
WSD Kalisz - WSD Kraków       3:0
WSD Sandomierz - WSD Ełk    3:2

Zwycięzcy półfinaliści, a mianowicie Świdnica (Świdnica - Sandomierz 3:1) oraz Kraków OFMConv (Kraków OFMConv - Kraków 3:0) rozegrali ostatni mecz zawodów drużynowych. W finale, po zaciętych meczach, rezultatem 3:2 wygrała reprezentacja WSD ze Świdnicy. Turniej drużynowy zakończył się zatem następującą klasyfikacją medalową:

1. WSD Świdnica (ks. Dominik Ostrowski, dk. Mateusz Graboń, dk. Łukasz Kopczyński);
2. WSD Kraków OFMConv. (br. Marcin Guzik, br. Roman Janusz, br. Jacek Bielecki);
3. WSD Sandomierz (Damian Stala, Piotr Cieśla, Rafał Kusiak);
3. WSD Kraków (Szymon Chowaniec, Leszek Kaczmarczyk, Adrian Trzopek).

Trzeciego dnia zawodów (środa) został rozegrany turniej indywidualny, mający na celu wyłonienie nowego Mistrza Polski. Niemal 50 zawodników rozpoczęło zmagania. Pojedynek finałowy został rozegrany między br. Marcinem Guzikiem (WSD Kraków OFMConv), a Norbertem Turczynowskim (WSD Legnica). Wynikiem 3:1 zwycięzcą okazał br. Marcin Guzik. Drugie miejsce zajął Norbert Turczynowski, a na trzecim miejscu turniej ukończyli: dk. Mateusz Graboń (WSD Świdnica) oraz Mateusz Grzonka (WSD Katowice).

XIV Mistrzostwa Polski zostały oficjalnie zakończone w środowy wieczór. Pierwszym etapem była dziękczynna Eucharystia celebrowana przez ks. biskupa Jana Wątrobę. Drugim – wręczenie nagród zwycięzcom (oraz upominków uczestnikom), które odbyło się w seminaryjnej auli im. Jana Pawła II. Zawodnicy opuścili Częstochowę w pierwszy dzień grudnia, oczekując zapewne kolejnej edycji Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym.