Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Zamiast gogli, kombinezonu i nart - Pismo Święte, różaniec i notatnik. Zamiast "pośpiesznego" w góry - autobus miejski albo samochód proboszcza. Zamiast widoku wyłaniających się z oddali ośnieżonych szczytów górskich - nieco mniej ośnieżone chodniki wokół seminaryjnego budynku. Zastanawiacie się, czyje to wspomnienia z ferii?

Otóż może się nimi pochwalić kilkudziesięciu śmiałków, którzy pod koniec stycznia i na początku lutego postanowili na kilka dni „zamienić się w kleryków”. A mowa o zakończonych kilka dni temu rekolekcjach dla młodzieży, zorganizowanych (jak co roku) przez księży i alumnów częstochowskiego seminarium.

Rekolekcje odbyły się w dwóch turach: 27-29 stycznia oraz 2-5 lutego. I choć w pierwszym terminie przybyło 16 młodych, a w drugim – dwa razy więcej, to program obydwu z nich był równie bogaty… Bo jakże nie nazwać „bogactwem” dni przepełnionych iście „kleryckimi” punktami dnia, wspólną modlitwą, rozmowami ze starszymi braćmi w sutannach, którzy odważyli się już powiedzieć Bogu: „Tak!”, konferencjami Ojców Duchownych i Księży Przełożonych, czy odmawianiem Liturgii Godzin… Jak nie być „ubogaconym” spotkaniem z Księdzem Arcybiskupem, uczestnictwem w tzw. „kręgach biblijnych”, wyjściem „po kliku” z klerykiem – tak po prostu – „na miasto”, a później – wspólnym uczestnictwem w Apelu Jasnogórskim (nie mówiąc już o czasie rekreacji, oglądaniu filmów wprost z „kleryckiego repertuaru”, czy pogawędkach przy herbacie w seminaryjnych pokojach…)? Jakże nie cieszyć się z czasu, w którym wyciszając się i (pewnie bardziej niż zwykle) wsłuchując w głos Pana, nie pytać Go o własną drogę życiową, zastanawiając się nad obrączką, koloratką, czy habitem… O to trzeba by już zapytać naszych młodszych braci, którzy po – jak zwykle „zbyt krótkich” – rekolekcjach, powrócili do swoich domów porozsiewanych po najdalszych zakątkach archidiecezji.

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem naszego nowego Pasterza, Arcybiskupa Wacława, który z ochotą i troską przybył na spotkanie z młodymi. Dziękujemy Księżom Przełożonym, szczególnie Rektorowi – ks. Andrzejowi, Księżom Prefektom: Adamowi i Marcinowi oraz Ojcom Duchownym: Remigiuszowi i Pawłowi, którzy wraz z diakonami: Pawłem i Andrzejem oraz alumnami: Piotrem, Michałem, Andrzejem, Bartkiem i Adamem poświęcili swój czas i zapał, by w czasie rekolekcji być dla swoich młodszych braci dosłownie 24 godziny na dobę.

Miło nam także wspomnieć, że i tym razem – i nam, i naszym gościom – udało się nawiązać wzajemne relacje, wymienić adresami, numerami… i tak rozpocząć – kto wie? – być może znajomość, która kiedyś przemieni się w prawdziwą kapłańską przyjaźń? To zostawiamy już woli Bożej, a – dziękując Panu za owoce tego czasu – nie ustawajmy w modlitwie o rozeznanie powołania dla wszystkich poszukujących życiowej drogi oraz o odwagę do powiedzenia swojego „Fiat!” dla tych, którzy już przeżyli swoje „zwiastowanie”…

 

kl. Tomasz Podlewski