Szukaj
Z nauczania Kościoła
Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na Inspektora Nadzoru przedsięwzięcia pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r. finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium pod...
Wyższe SeminariumDuchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na realizację prac budowlanych w ramach zadania pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r.finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium...
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Duży, biały autobus… Wygodne fotele… Darmowa kawa... – a to wszystko po to, by jak najwygodniej… podzielić się sobą! W Częstochowie, w minioną sobotę (24.03.) w godzinach 10 – 15 po raz kolejny można było się natknąć na podobny wehikuł. Akcja oddawania krwi trwa już od lat i z pewnością niejednemu człowiekowi uratowała życie. W marcową akcję włączyli się także klerycy z naszego seminarium.

Pięciu śmiałków, którzy nie bali się igieł – oddało część swojej krwi, by w przyszłości mogła ona pomóc osobom chorym lub poszkodowanym w wypadkach. - Taka krew może pomóc nie tylko drugiej osobie, ale przecież i tobie może się coś kiedyś zdarzyć, możesz mieć wypadek…mówił jeden z kleryków. Ważną częścią każdej akcji oddawania krwi jest też propagowanie tego sposobu niesienia pomocy bliźnim. Jak przypominały nam ulotki leżące przy wejściu do autobusu – „KRWI NIE MOŻNA WYPRODUKOWAĆ”. Jedynym źródłem krwi jest ludzki organizm, więc każda jej kropla jest bezcenna. - Po co mi tyle krwi? Przecież mogę się podzielić - mówił kl. Sławek.

Okazuje się, że oddawanie krwi można połączyć z pomocą duchową. W jaki sposób? Kl. Bartek za każdym razem, gdy oddaje krew, modli się za osobę, do której ona trafi. - Osoba, która tę krew kiedyś dostanie może też potrzebować modlitwy. Jeżeli sama nie może znaleźć Jezusa, to może właśnie to będzie ten impuls. Choć w akcję jest zaangażowanych już wiele osób, to jednak wciąż jest to tylko niewielki procent tych, którzy mogą być dawcami.

Niektórym pewnie trudno jest się przełamać i po raz pierwszy wejść do autobusu (choć krew można też oddać w szpitalu). Podobne doświadczenie towarzyszyło jednak większości osób, które oddawały krew regularnie. - Po prostu: odwagi – tak, jak ja kiedyś zrobiłem pierwszy krok, a potem już poszło samomówi kl. Michał. Nie bójmy się więc dzielić sobą – w końcu nic to nie kosztuje, a może uratować ludzkie życie.

 

Zobacz galerię zdjęć

 

kl. Adam Kręczyński