Szukaj
Z nauczania Kościoła
Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na Inspektora Nadzoru przedsięwzięcia pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r. finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium pod...
Wyższe SeminariumDuchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na realizację prac budowlanych w ramach zadania pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r.finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium...
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Licznie zgromadzona młodzież, modlący się z nią arcybiskup, uwielbienie Pana w rytmach muzyki gospel – tak wyglądał Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezji w Częstochowie. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem z Listu do Filipian: „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4).

W słowach skierowanych do młodzieży zgromadzonej w częstochowskiej archikatedrze abp Wacław Depo podkreślił, jak ważny jest każdy z nich dla Boga. – Wy jesteście bogactwem Kościoła, tego domu. Każdy z Was jest Kimś w oczach Boga!

Abp Depo powrócił pamięcią do czasów, kiedy bł. Jan Paweł II odwiedzał po raz pierwszy Polskę w ramach swych papieskich pielgrzymek. – W 1979 r. podczas wizyty Papieża w Częstochowie ktoś rozwiesił a Alejach NMP transparent o treści: „Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka!” I Wy pozwólcie na to dziś, młodzi! Za Benedyktem XVI chcę Was prosić, abyście pozwolili się zaskoczyć przez Chrystusa! Podzielcie się radością bycia chrześcijaninem. Radość w spotkaniu z Chrystusem domaga się naszej odpowiedzi. Ona jest niczym Boże światło, odbite w Was – mówił.

W homilii metropolita częstochowski wspominał również swój ingres do częstochowskiej archikatedry. – Podczas Eucharystii stałem na miejscu przewodniczenia z zapaloną świecą. Był spory ciąg powietrza i mogła ona zgasnąć. Chroniłem swą ręką światło i siły natury go nie przemogły. To symbol, że jestem tutaj dla Was, aby to światło w nas nie zgasło. Dzielę tą radość z Wami!

Arcybiskup zachęcał młodych do pogłębiania relacji z Chrystusem. – Kto pozwala wejść Chrystusowi wgłąb swego życia, nic nie traci. Chrystus nie zabiera niczego, a prowadzi człowieka do prawdziwego szczęścia i miłości.

Eucharystię od strony muzycznej ubogacił występ uczestników warsztatów muzyki gospel, które odbyły się w częstochowskim Duszpasterstwie Akademickim „Emaus”. Gościem specjalnym warsztatów był Andrzej Lampert, który włączył się także w uwielbienie Pana śpiewem podczas Mszy św.

Po zakończeniu Eucharystii kandydaci do bierzmowania złożyli na ręce metropolity częstochowskiego podania z prośbą o dopuszczenie ich do tego sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Na zakończenie abp Depo poruszył serca zgromadzonych w częstochowskiej archikatedrze os osób młodych swym osobistym wyznaniem. - Jeżeli ja coś mocno mówię lub nawet krzyczę, to dlatego że Was kocham! I nie chcę, by ktoś z Was się zatracił! Było to odniesienie do dużej ekspresji, z jaką nasz Pasterz głosił homilię.

Spotkanie zakończyło się koncertem uwielbienia w archikatedrze - oczywiście w rytmie gospel.

kl. Jacek KijasPS. Zachęcamy do lektury orędzia Benedykta XVI na XXVII Światowy Dzień Młodzieży. Papież w sposób zrozumiały, a zarazem zachwycający wyjaśnia w nim znaczenie chrześcijańskiej radości. 
Tekst orędzia do pobrania poniżej.

 

 

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Orędzie Benedykta XVI na XXVII Światowy Dzień Młodzieży.doc doc 68,00 KB Pobierz