Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Zamieszczamy program Paschalnego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie. Zapraszamy do udziału w celebracjach liturgicznych, sprawowanych przez pasterzy Kościoła częstochowskiego.

Klerycy sosnowieccy wyjeżdżają do swojej diecezji już w Wielką Środę, aby  posługiwać podczas liturgii w katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Klerycy częstochowscy zostają w seminarium w Częstochowie aż do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Chór seminaryjny poprowadzi wszystkie śpiewy podczas nabożeństw, a liturgia w całości przygotowana jest przez asysty seminaryjne.

Tradycyjnie, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej weźmie udział w modlitwie Liturgii Godzin w archikatedrze częstochowskiej, a także Mszy Krzyżma i Mszy Wieczerzy Pańskiej - w Wielki Czwartek; w Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz w Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę.

Ponadto alumni będą modlić się podczas adoracji wielkoczwartkowej w kościele rektorackim Najśw. Imienia Maryi w Częstochowie (początek adoracji o 21.15  modlitwie będzie przewodniczył Abp Wacław Depo), wezmą udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich (Wielki Piątek  godz. 14.00). 

W Wielką Sobotę o godz. 19.00 cała wspólnota seminaryjna spotka się z Księdzem Arcybiskupem Wacławem na wspólnym posiłku wielkanocnym w refektarzu seminaryjnym. Będzie to okazja do złożenia sobie życzeń wielkanocnych przed wyjazdem do domów na krótką przerwę świąteczną.

 

Program Paschalnego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie

WIELKA ŚRODA (1 kwietnia 2015 r.)

godz. 17.00 – Liturgia Godzin: antycypacja Godziny czytań z Wielkiego Czwartku. Udział Kapituły Archikatedralnej - przewodniczy abp Wacław Depo.


WIELKI CZWARTEK (2 kwietnia 2015 r.)

godz. 10.00 – Msza Krzyżma - celebruje abp  Wacław Depo wraz z biskupami oraz prezbiterami całej archidiecezji, podczas której będzie konsekrowane święte krzyżmo oraz olej chorych, a kapłani odnowią przyrzeczenia złożone w dniu święceń prezbiteratu.

godz. 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia.


WIELKI PIĄTEK (3 kwietnia 2015 r.)

godz. 9:00 – Liturgia Godzin: Godzina czytań i Jutrznia. Udział Kapituły Archikatedralnej - przewodniczy abp Wacław Depo.

godz. 18:00 – Liturgia na cześć Męki Pańskiej.

 

DROGA KRZYŻOWA

godz. 14.00 - Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

 

WIELKA SOBOTA (4 kwietnia 2015 r.)

godz. 9.00 – Liturgia Godzin: Godzina czytań i Jutrznia. Udział Kapituły Archikatedralnej - przewodniczy abp Wacław Depo

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO (5 kwietnia 2015 r.)

godz. 21.00 (z soboty na niedzielę)Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.

godz. 10.00 – Msza święta - celebruje przedstawiciel Kapituły Bazyliki Archikatedralnej.Źródło:
 Okólnik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.