Szukaj
Z nauczania Kościoła
Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na Inspektora Nadzoru przedsięwzięcia pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r. finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium pod...
Wyższe SeminariumDuchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na realizację prac budowlanych w ramach zadania pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r.finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium...
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

„Dom nie ręką ludzką uczyniony” – to hasło tegorocznej pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę, która odbyła się w miniony weekend, 20-22 kwietnia. W ramach siedemdziesiątej szóstej już wyprawy studentów przed obraz Matki Boskiej Częstochowskiej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w – jak zwykle – w licznych duchowych atrakcjach: Mszach, wykładach, wydarzeniach kulturowych i czuwaniu. Pielgrzymka ta, choć akademicka, przyciągnęła także osoby nie będące żakami. Ważności legitymacji studenckiej przy wejściu nie sprawdzano.

Tradycja pielgrzymek akademickich sięga czasów przedwojennych – studenckiego rozmodlenia przed jasnogórską Panią nie przerwała nawet druga wojna światowa. Tegoroczna duchowa strawa dla studentów rozpoczęła się – również jak zwykle – od piątkowego Apelu Jasnogórskiego i Drogi Krzyżowej. Główny dzień pielgrzymki, czyli sobota, obfitował w liczne punkty programu, z których szczególnie interesujące były trzy równolegle odbywające się wykłady. Tym razem hasłem przewodnim ich wszystkich było słowo „troska”. W Kaplicy św. Józefa wysłuchać można było przyciągającego największe tłumy słuchaczy świadectwa Dariusza Basińskiego z Mumio, który mówił o „trosce o wiarę” w życiu człowieka uznawanego za sławnego. Aula Ojca Kordeckiego gościła Rafała Porzezińskiego, działacza społecznego z Warszawy, który między innymi przez pryzmat Stowarzyszenia Twoja Sprawa, którego jest rzecznikiem, opowiadał o znaczeniu „troski o człowieka”. Bazylika Jasnogórska była natomiast miejscem wykładu dziennikarza, Pawła Zuchniewicza, na temat „troski o Kościół” (początkowo prelegentami mieli być Tomasz Terlikowski i Grzegorz Braun).

Po południu, tuż po Koronce do Miłosierdzia Bożego, w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny nastąpiło uroczyste powitanie wszystkich uczestników PA – profesorów, duszpasterzy akademickich i studentów. W ramach tej części programu pochylić się można było nad „troską o życie” – o tym mówił ks. Przemysław Kawecki, salezjanin z Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego w Czerwińsku nad Wisłą. Po powitaniu jasnogórskich pielgrzymów akademickich głos zabrał także abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Odwołując się do hasła tegorocznego duchowego zjazdu studentów krótką przemowę rozpoczął słowami „witajcie w domu”. Nawiązał również do zjazdu motocyklistów, który odbywał się tego samego dnia na Placu Biegańskiego w Częstochowie, dodając tym samym otuchy studentom, którzy wyruszyć mieli w uroczystym przejściu z Katedry na Jasną Górę. Zestawienie odmawianego przez uczestników pielgrzymki różańca z rockowymi dźwiękami występujących na motocyklowej imprezie nie wywołało jednak żadnych większych napięć.

Punktem kulminacyjnym głównego dnia pielgrzymki akademickiej była Msza święta w Kaplicy Matki Bożej odprawiana przez ks. abp. Józefa Michalika, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W homilii, którą wygłosił hierarcha, podkreślił między innymi znaczenie Internetu dla metod nowej ewangelizacji – jak mówił: użytkowników Globalnej Sieci na całym świecie jest około 2 miliardów, a to stanowi odrębny kontynent, który także wymaga głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie. Jednym z ostatnich punktów programu pielgrzymki była kolacja, podczas której każdy mógł otrzymać kawałek niezwykle smakowitej kiełbasy, a do tego bułkę i herbatę. Posileni docześnie uczestnicy wspólnie odśpiewali Apel Jasnogórski, po którym – najwytrwalsi – zostali na nocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej prowadzonym (z ramienia ludzi) przez o. Adama Szustaka, dominikanina z Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” z Krakowa. Na zakończenie 76 pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę odbyła się niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego z DA Poznań.


Paweł Kmiecik