Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Wspólnota seminaryjna ma radość zaprosić czcicieli Matki Bożej na Akatyst - nabożeństwo maryjne oparte na starożytnym hymnie ku czci Maryi Niepokalanie Poczętej. 

Nabożeństwo odbędzie się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 2012 r. (sobota) o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym. Akatyst wykona schola seminaryjna pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.

Akatyst to jedna z najstarszych form nabożeństwa maryjnego. To Oficjum wotywne zaczerpnięte z liturgii bizantyjskiej, szybko zaadaptowane do liturgii obrządku łacińskiego. Powstało ono prawdopodobnie na przełomie V i VI wieku.

„Akatyst” śpiewany jest „akathinen”, czyli z greckiego: „na stojąco”, stąd pochodzi nazwa nabożeństwa. Jest to hymniczny utwór zbudowany z 24 strof, z których każda rozpoczyna się kolejną literą alfabetu. Perfekcja konstrukcji strukturalnej poematu jest jednak drugorzędna. Najważniejsza jest głęboka i niezwykle mistyczna treść teologiczna, przekazana słowami pieśni. Hymn opowiada historię Wcielenia Słowa Bożego, macierzyństwa Maryi i Narodzenia się Chrystusa. Po krótkim wprowadzeniu w biblijną historię następuje podniosły śpiew uwielbienia Bogarodzicy, rozpoczynający się radosnym „Witaj” – „Ave”, nawiązujący do uwielbienia anielskiego. Akatyst jest znakomitym przykładem bizantyjskiej poezji religijnej, języka liturgii Kościoła wschodniego. Autor posługuje się niezwykle subtelnymi i wyszukanymi figurami i określeniami Matki Pana, wyrażając zarazem to, co przez Nią się dokonało. Plastycznie maluje on w ten sposób obraz wydarzeń historii zbawienia, ale przede wszystkim składa wraz z niebem i ziemią uwielbienie Dziewiczej Matce i Jej Boskiemu Synowi.

Akatyst celebruje się przed ikoną Bogurodzicy, wśród światła świec i wśród dymu kadzidła, które są obrazem Bożej chwały i pozwalają nam zjednoczyć się w uwielbieniu z pieśnią zastępów anielskich, złączyć naszą liturgię ziemską z liturgią niebiańską.

Poniżej do pobrania plakat promujący Akatyst.

kl. Jacek Kijas

 

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Plakat - Akatyst jpg 58,56 KB Pobierz