Szukaj
Z nauczania Kościoła
Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na Inspektora Nadzoru przedsięwzięcia pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r. finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium pod...
Wyższe SeminariumDuchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na realizację prac budowlanych w ramach zadania pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r.finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium...
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Wyjątkowa atmosfera panowała podczas Koncertu Kolęd, który odbył się w ostatnią niedzielę stycznia w częstochowskim seminarium. W jego trakcie wyczuwalna była więź, jaka zrodziła się między chórem alumnów, a zgromadzoną w kościele seminaryjnym wspólnotą wiernych.

Najlepszym słowem, które oddaje charakter wspólnego kolędowania w seminaryjnych murach, jest określenie: różnorodność. Repertuar kolęd wybranych na koncert zawierał bowiem utwory żywsze, ale i wolniejsze; starsze i młodsze; wykonywane przez chór, jak i solistów. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania razem z licznie zgromadzoną w kościele publicznością. Wszystko to w kluczu doboru, jaki zaproponował prowadzący chór seminaryjny ks. prof. Marek Cisowski.

Serca słuchaczy podbiły dzieciaki z Domu Małych Dzieci im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Jedna z małych podopiecznych Domu, Nikola, zagrała na flecie kolędę: „Lulajże Jezuniu”, której śpiew za chwilę podjęli wszyscy. To właśnie na potrzeby tego ośrodka zbierane były ofiary po zakończeniu koncertu. Występ dzieci pełen był niezaplanowanej spontaniczności i radości.

Zobacz galerię zdjęć z Koncertu Kolęd

Ks. Marek był ważną postacią w czasie Koncertu. Skromny muzyk dyrygował chórem alumnów i publicznością podczas wspólnego kolędowania, zachęcając ją także do oklasków podczas żywiołowej kolędy: „Gaudete, Gaudete!”. W trakcie koncertu wykonany został także utwór: „Nie śpij Jezu”,, do którego muzykę i słowa napisał właśnie ks. Marek. Ta współczesna kolęda podbiła serca publiczności. Podobnie, jak występ górala z Zębu, alumna Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Tomasz Lipień zaśpiewał pastorałki: „Wsynda śniega nasuło” oraz „Oj, maluśki…”.

Przesłanie koncertu trafnie wyraził w słowie końcowym Rektor naszego seminarium, ks. Andrzej Przybylski. – To nasze dzisiejsze kolędowanie i kwesta na rzecz Domu Małych Dzieci są dla nas dowodem, że gdy tylko tego zapragniemy i podejmiemy konkretne działanie, zarówno dla tych dzieci, jak i dla nas Boże Narodzenie może być codziennie.


kl. Jacek Kijas

 

***

W wigilijny wieczór, o godz. 20.15 – na antenie Radia Katowice, w programie „Droga” - zabrzmiały kolędy wykonane przez chór alumnów naszego seminarium.

W programie zostały przedstawione fragmenty rozmów z prowadzącym chór seminaryjny Ks. Markiem Cisowskim, z Rektorem seminarium Ks. Andrzejem Przybylskim oraz alumnami odpowiedzialnymi w seminarium za śpiew i muzykę. W ten sposób częstochowscy alumni i wychowawcy byli gośćmi radiosłuchaczy w wyjątkowy, wigilijny wieczór, a swoim śpiewem starali się być pomocą w rodzinnym kolędowaniu. Audycję przygotowała red. Anna Musialik.

Audycję można odsłuchać na stronie Radia Katowice - link poniżej:

Audycja "Droga" z udziałem przełożonych i alumnów naszego seminarium - 24.12. 2012 r.


ks. Andrzej Przybylski

Rektor WSD