Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Mamy nowego papieża! Został nim wybrany kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, który przyjął imię: Franciszek. W pierwszych słowach poprosił o modlitwę za siebie i modlił się za emerytowanego biskupa Rzymu, Benedykta XVI.

"Buonasera!" - tymi słowy nowo wybrany papież Franciszek przywitał się z wiernymi. Na następcę Św. Piotra kardynałowie zebrani na konklawe wybrali kardynała Jorge Mario Bergoglio

Franciszek – takie imię przybrał nowy Ojciec Święty, którym został kard. Jorge Maria Bergoglio, jezuita, z Argentyny, przewodniczący argentyńskiego episkopatu. Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires, wyświęcony na kapłana 13 grudnia 1969 r. Kardynałem jest od 21 lutego 2001 roku.

Mamy nowego Następcę Świętego Piotra.  Habemus papam (łac. Mamy papieża) – w Kościele katolickim łacińska formuła, wygłaszana po dokonaniu wyboru nowego papieża przez konklawe. Formułę tę wypowiada kardynał protodiakon Jean-Louis Pierre Tauran z balkonu Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Tekst formuły: "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam, Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Jorge Marium, Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Bergoglio, Qui sibi nomen imposuit Franciscum". Polskie tłumaczenie Oznajmiam wam radość wielką: mamy Papieża,  Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Jorge Mario , Kardynała Świętego Rzymskiego Kościoła, Bergoglio, który przybrał sobie imię Franciszek.

Pierwszy papież, który wybrał imię Franciszek. Czy będzie podobnie jak Jan Paweł II nazywany Papieżem z dalekiego kraju? Konklawe rozpoczęło się we wtorek 12 marca. 115 kardynałów w 5 głosowaniu zdecydowało, że nową głową Kościoła Katolickiego został kardynał Bergoglio pochodzący z Argentyny.

- Dobrze wiecie, że zadaniem konklawe było wybranie biskupa dla Rzymu - powiedział papież Franciszek. - Wydaje się, że moi bracia kardynałowie wybrali go z końca świata. Dziękuję wam za przyjęcie, wspólnoto diecezjalna Rzymu. Dziękuję wam.

W jednych z pierwszych słów skierowanych do wiernych, nowy Papież Franciszek poprosił o modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta XVI oraz poprosił o modlitwę za jego rozpoczynającą się posługę. - Rozpocznijmy razem tę drogę braterstwa, miłości, wzajemnego zaufania - powiedział z loggi bazyliki.- Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za emerytowanego biskupa Rzymu. Módlmy się aby Pan błogosławił mu, a Najświętsza Maryja Panna strzegła. Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

- A teraz rozpoczynamy tę wspólną wędrówkę - biskup i lud. Jest to wędrówka Kościoła rzymskiego, który przewodniczy całemu Kościołowi. Módlmy się za siebie, za cały świat. Życzę wam, aby ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy służyła ewangelizacji tego pięknego miasta. A teraz chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale najpierw proszę was, zanim biskup poblogosławi, módlcie się żeby Pan błogosławił biskupa. Módlcie się za swojego biskupa,. W chwili ciszy pomódlcie się za mnie - kontynuował nowo wybrany biskup Rzymu.

- Udzielam błogosławieństwa Wam i całemu światu, wszystkim kobietom i mężczyznom dobrej woli - powiedział papież, który następnie  udzielił błogosławieństwa  "Urbi et Orbi". - Bracia i siostry, bardzo dziękuję za przyjęcie, módlcie się za mnie. Wkrótce zobaczymy się. Jutro chciałbym pomodlić się do Matki Bożej, aby strzegła Rzymu. Dobranoc i dobrego odpoczynku - zakończył papież Franciszek.

Ogłoszenie światu osoby nowego papieża wspólnota seminaryjna śledziła wspólnie, oglądając transmisję w sali telewizyjnej. Z wielkimi emocjami i z otwartymi sercami chcemy odpowiedzieć na jego wezwanie do modlitwy. Zachęcamy do niej, aby nasz nowy papież poczuł opiekę Pana i wstawiennictwo Matki Bożej z Fatimy, którą dziś szczególnie wspominamy.


JK/wiara.pl/Kuria Częstochowa