Szukaj
Z nauczania Kościoła
Ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk jest autorem książki pt. "Podstawy teologii moralnej”, wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2018, ss. 176.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Ojciec Święty Franciszek wybrał dziesięć sanktuariów maryjnych na całym świecie, w tym Jasną Górę, które zaprosił do specjalnego włączenia się w ogólnoświatowe czuwanie modlitewne związane z Rokiem Wiary. Czuwanie odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Maryjnego w sobotę, 12 października w godz. 18.00-22.00. W tym czasie przewidziano połączenie z Watykanem za pomocą łączy telewizyjnych.

W czuwaniu uczestniczyć będą następujące sanktuaria:

1. Bazylika Zwiastowania (Nazaret – Izrael)
2. Sanktuarium Matki Bożej (Lourdes – Francja)
3. Sanktuarium Our Lady of Good Health (Vailankanni – Indie)
4. Sanktuarium Czarnej Madonny (Częstochowa – Polska)
5. Sanktuarium Marian Shrine of Mary Help (Nairobi – Kenia)
6. Sanktuarium de la Vierge des Peuvres (Banneaux – Belgia)
7. Sanktuarium Our Lady (Akita – Japonia)
8. Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP (Waszyngton - USA)
9. Sanktuarium Nuestra Señhora de Luján (Buenos Aires – Argentyna)
10. Sanktuarium de Nossa Senhora (Aparecida – Argentyna)

Modlitwa będzie trwać równolegle w różnych miejscach świata i w różnych językach.

Czuwanie zawiera się w ramach dwóch światowych dni stowarzyszeń maryjnych przewidzianych w Rzymie na 12-13 października, których punktem kulminacyjnym będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem na Placu Św. Piotra podczas Mszy św. Czuwanie organizowane jest zgodnie ze wskazaniami Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji w Roku Wiary.

Czuwanie rozpocznie się wraz z przybyciem w helikopterze z Placu Św. Piotra oryginalnej figury Matki Bożej z Fatimy do rzymskiego Sanktuarium Madonny Bożej Miłości. Na początku Czuwania zostaną przedstawione sanktuaria będące w satelitarnej łączności, które wspólnie też będą mogły wysłuchać telewizyjnego przesłania Ojca Świętego z okazji tego wydarzenia. Następnie będzie mieć miejsce międzynarodowy Różaniec wraz z rozważaniami tajemnic radosnych. Odmawianie poszczególnych tajemnic będzie poprzedzone świadectwami życia Ewangelią. Po zakończeniu modlitwy różańcowej, począwszy od godz. 22:00 (czasu włoskiego), rozpocznie się Modlitewne Czuwanie. Cały wieczór będzie transmitowany przez RAI – Radio Televisione Italiana.


Zaproszenie JE ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, na czuwanie modlitewne na Jasnej Górze w łączności z Papieżem Franciszkiem.

ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
ZAPROSZENIE

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka, który 13 października zawierzy świat Niepokalanemu Sercu NMP, diecezja rzymska organizuje międzynarodowe czuwanie maryjne „Z Maryją poza noc” w łączności z 10 sanktuariami Matki Bożej na całym świecie. Do tej wielkiej modlitwy Kościoła zaproszono również nasze Narodowe Sanktuarium Czarnej Madonny na Jasnej Górze.

Modlitewne czuwanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, połączone z medytacja tajemnic różańcowych, rozpocznie się 12 października 2013 roku o godz. 19.00.

Będziemy mogli współuczestniczyć w tej światowej modlitwie – „stadio orbis” za pośrednictwem łączności satelitarnej. Zostaliśmy zobowiązani do prowadzenia II tajemnicy radosnej różańca świętego: „Nawiedzenie św. Elżbiety”.

Drodzy diecezjanie, na czele z mieszkańcami Częstochowy!

Kieruję do Was wszystkich z serca płynące zaproszenie. Zgromadźmy się 12 października na Błoniach Jasnogórskich przed Szczytem – jak również w Kaplicy Cudownego Obrazu i w Bazylice, już przed godz. 19.00, przynosząc ze sobą świece, które są symbolem czuwania z Maryją, prowadzącą u Chrystusowi. Ufam, że z pomocą Ducha Świętego ten dar wspólnej modlitwy wyprosi światło nadziei i pokoju dla świata, jak również dla naszej Ojczyzny.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Wacław Depo
Arcybiskup Metropolita Częstochowskijasnagora.com