PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie
ul. Kościuszki 2a
42-200 Częstochowa
11 1020 1664 0000 3802 0116 5612
Już od wielu lat wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, modli się do Boga starożytnym śpiewem Akatystu. Również w tym roku, wszystkich czcicieli Maryi serdecznie zapraszamy do włączenia się w tę niezwykłą modlitwę uwielbienia Matki Bożej. Śpiew przygotowują i wykonują klerycy naszego Seminarium.
Nabożeństwo maryjne ze śpiewem Akatystu odbędzie się w dniu 8 grudnia (niedziela) br. o godz. 17.30, w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie, przy ul. Św. Barbary 41.
Uczestnicy nabożeństwa będą mogli nabyć karty adwentowe, przygotowane przez kleryków należących do wspólnot: Ruchu Światło-Życie oraz Kleryckiego Koła Caritas. Koszt to dobrowolna ofiara. Dochód ze sprzedaży kartek zostanie przeznaczony na dożywianie dzieci z ubogich rodzin.
„Akatyst” ku czci Bogurodzicy jest jedną z najstarszych form nabożeństw maryjnych. To Oficjum wotywne, zaczerpnięte z liturgii bizantyjskiej, szybko zaadaptowane do liturgii obrządku łacińskiego, powstało prawdopodobnie na przełomie V i VI wieku. Jego autorstwo przypisuje się najczęściej żyjącego w VI w. mnichowi syryjskiemu diakonowi Romanowi Pieśniarzowi (Romanos Melodos).
Hymn, przeplatany śpiewem i krótkimi modlitwami, odmawianymi przez kapłana lub diakona, wykonywany jest w pozycji „akathiden”, (z greckiego: "nie siedząc") „na stojąco”, stąd nazwa. Utwór składa się z 24 strof, z których każda rozpoczyna się kolejną literą alfabetu (w oryginale - alfabetu greckiego). Opowiada historię Wcielenia Słowa Bożego, macierzyństwa Maryi i Narodzenia Chrystusa. Po krótkim wprowadzeniu w biblijną historię następuje podniosły śpiew uwielbienia Bogarodzicy, rozpoczynający się radosnym „Witaj” – „Ave”, nawiązującym do uwielbienia anielskiego. "Akatyst" stanowi znakomity przykład bizantyjskiej poezji religijnej, języka liturgii Kościoła wschodniego.
Ten właśnie hymn jest najbardziej znanym Akatystem, należy jednak pamiętać, że w liturgii wschodniej istnieją też podobne pieśni poświęcone zarówno Panu Jezusowi, jak i świętym, zwłaszcza męczennikom pierwszych wieków. Łączy je zarówno sposób wykonania - na stojąco, jak i budowa literacka każdego takiego utworu, nawiązująca do liter alfabetu.
Z serdecznym zaproszeniem
Rektor z całą wspólnotą
Wyższego Seminarium Duchownego
Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej