Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

Odpust ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Data dodania: 2017-06-12
fot. kl. M. Szwej

Tradycyjnie w pierwszy czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego, w uroczystość Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w kościele seminaryjnym zebrali się nowo wyświęceni kapłani, aby odprawić swoją msze prymicyjną. Wraz z nimi Eucharystii przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Tak przeżywaliśmy nasz seminaryjny odpust.

Tajemnica wieczernika - Dzień skupienia

Data dodania: 2017-06-11

Ostatni w tym roku dzień skupienia poprowadził dla nas prezbiter archidiecezji sosnowieckiej ks. dr Stanisław Kołakowski – absolwent najlepszych uczelni teologicznych i biblijnych na świecie i kapłan z wieloletnim doświadczeniem. Kapłan zaprosił nas do Wieczernika. Wskazał na lekcję jakie wypływają z tego miejsca.

Ks. Andrzej Przybylski - biskupem pomocniczym w Częstochowie

Data dodania: 2017-06-09
fot. B. Sztajner

Wielką radością napełniła nas wiadomość, że ks. Andrzej Przybylski, były rektor naszego seminarium, został biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Jego święcenia biskupie odbędą się 24 czerwca o godz. 11.00 w archikatedrze w Częstochowie.

6 neoprezbiterów - zobacz zdjęcia i posłuchaj homilii

Data dodania: 2017-06-05
fot. kl. M. Szwej

Na ten długo czekaliśmy. Jest to zwieńczenie całej formacji seminaryjnej. Chodzi o święcenia prezbiteratu, które miały miejsce 3 czerwca 2017 r. w archikatedrze częstochowskiej. Z rąk abpa Wacława Depo sakrament przyjęło 6 naszych braci.

Kościół częstochowski ma nowych diakonów! RELACJA I ZDJĘCIA

Data dodania: 2017-05-29

W sobotę, 27 maja w archikatedrze częstochowskiej miały miejsce święcenia diakonatu. Dziewięciu kleryków roku piątego przyjęło pierwszy stopień sakramentu święceń, będący niejako preludium celu ich całej formacji – kapłaństwa.

Misyjne spotkanie z ojcem klaretynem

Data dodania: 2017-05-21

16 maja wspólnotę naszego Seminarium odwiedził o. Tomasz Pawlik - misjonarz klaretyn, posługujący na Wybrzeżu Kości  Słoniowej.  Na czas spotkania seminaryjna aula św. Jadwigi zamieniła się w wystawę misyjną. Polecamy także krótki wywiad z naszym gościem.

Otworzyliśmy szeroko nasze drzwi - zobacz film i zdjęcia

Data dodania: 2017-05-15

13 maja 2017 r. ponad 150 ministrantów z Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej uczestniczyło w Dniu Otwartych Drzwi w naszym seminarium.

Maryjny dzień skupienia

Data dodania: 2017-05-08

Dzień skupienia to dla wspólnoty czas zatrzymania, pogłębionej refleksji i ufnego zawierzenia. W tym miesiącu ten dzień miał dla naszej częstochowskiej almae matris szczególne znaczenie, ponieważ odbywał się w przededniu święta naszej Matki i Królowej. Charakter więc tych duchowych ćwiczeń był na wskroś maryjny. W klimat życia Maryi poprzez biblijną refleksję wprowadził nas ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych.