Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

Dzień skupienia i koncert kolęd

Data dodania: 2017-02-01
fot. kl. Mateusz Stanek

W dniach 28-29 stycznia w naszym seminarium miał miejsce kolejny dzień skupienia. Tym razem rozważania pomagające przeżyć nam ten czas, wygłosił ks. Marek Chmielewski posługujący na co dzień na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dodatkowo, w niedzielę 29 stycznia odbył się koncert kolęd w wykonaniu kleryków naszego seminarium.

Wieczór z Doktorem Anielskim

Data dodania: 2017-01-30
fot. kl. Mateusz Stanek

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu (28 stycznia) stało się dla wspólnoty alumnów, przełożonych i profesorów naszego seminarium okazją do przeżywania wyjątkowego popołudnia i wieczoru. Wszyscy zgromadzili się na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prof. Marek Chmielewski. Po Mszy Świętej przeprowadził on także okolicznościowy wykład.

Rybacy ludzi – film i zdjęcia

Data dodania: 2017-01-24
fot. ks. Michał Pabiańczyk

– Był to wielki czas zastanowienia się nad sobą, nad tym, kim jestem i dokąd zmierzam – dzieli się Daniel z Dąbrowy Górniczej. Z kolei Erwin z Zawiercia mówi – Mogłem odkryć swoje mocne i słabe strony, nawiązać ciekawe znajomości i nauczyć się głębszego przeżywania Eucharystii. Obydwaj odpowiadali na pytanie o pierwsze wrażenia po rekolekcjach powołaniowych, jakie odbyły się w częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w dniach 20-22 stycznia pod hasłem "Jezus rybakiem ludzi". Uczestniczyło w nich blisko 60 młodych mężczyzn.

Zapraszamy na wspólne kolędowanie!

Data dodania: 2017-01-20

Jak co roku w naszym seminarium w czasie po Bożym Narodzeniu, organizowany jest koncert kolęd i pastorałek. Tym razem, już po raz jedenasty klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej, śpiewać będą na Bożą chwałę i dla szerzenia radości od Narodzonego Pana, pod batutą ks. Marka Cisowskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną włączyć się w radosny śpiew kolęd zarówno tradycyjnych, jak i nowych. Koncert odbędzie się 29 stycznia w kościele seminaryjnym o godzinie 17.00. Nie może ciebie zabraknąć!

Wideo życzenia od kleryków

Data dodania: 2016-12-23

Bożonarodzeniowe życzenia wideo od kleryków naszego seminarium. Życzymy wszystkim błogosławionych Świąt!

Powołani do przyjaźni. Kolejny numer "Naszego Życia"

Data dodania: 2016-12-22
fot. Lennart Tange/flickr.com

Prezentujemy elektroniczne wydanie kolejnego numeru naszej kleryckiej gazety "Nasze Życie". Poświęcony jest on tematowi przyjaźni. Czym jest przyjaźń? Jak ją budować? Jak zaprzyjaźnić się z Panem Bogiem? Na te pytania odpowiadają autorzy artykułów, czyli klerycy.

Wigilia seminaryjna i obrzęd Admissio

Data dodania: 2016-12-21
fot. kl. Maciej Szwej

"Jest taki dzień – bardzo ciepły, choć grudniowy" – mowa oczywiście o wigilii. Jak w każdym z naszych domów, tak też i w seminarium co roku obchodzimy ten szczególny wieczór, na który z utęsknieniem wyczekujemy. W tym roku przypadł on w naszej wspólnocie 20 grudnia. Jednak w seminarium jest to dzień wyjątkowy również z powodu tego, iż to właśnie wtedy podczas Mszy Świętej klerycy roku piątego są dopuszczeni do obrzędu Admissio. Tym samym wkraczają w okres bezpośredniego przygotowania do sakramentu święceń. 

Akcja mikołajowa - fotogaleria

Data dodania: 2016-12-13

Tradycyjnie już z racji wspomnienia św. Mikołaja klerycy wcielali się w rolę świętego oraz jego pomocników i wyruszali, aby obdarowywać innych prezentami. Największym darem jednak było podzielenie się z drugim człowiekiem uśmiechem i radością. W tym celu klerycy odwiedzili szpitale, domy pomocy społecznej i ośrodki dla potrzebujących. Prezentujemy galerię zdjęć z tegorocznej akcji mikołajowej.