Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

Płyta naszego chóru. Posłuchaj, jak śpiewają klerycy

Data dodania: 2016-10-25

"Przed kapłaństwem klękam" – to tytuł płyty, jaką w tym roku nagrał Chór Wyższych Seminariów Duchownych Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej. Impulsem do jej wydania jest 90. rocznica powstania naszego seminarium. Płytę można nabyć za dowolną ofiarą.

11 nowych sutann. Zobacz zdjęcia!

Data dodania: 2016-10-24

Jedną z najbardziej przeżywanych przez kleryków chwil w formacji seminaryjnej jest przyjęcie sutanny. Ta chwila miała miejsce 23 października, kiedy to 11 kleryków roku III przeżyło swoje obłóczyny. Wzruszenie, radość, pokój, uśmiech, duma – to tylko niektóre słowa, które opisują to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie.

Misja Bendery

Data dodania: 2016-10-23

W ramach tygodnia misyjnego prezentujemy relację z misji ewangelizacyjnej, na jaką wyjechało 2 kleryków naszego seminarium. Udali się oni do Republiki Naddniestrzańskiej, by tam głosić Ewangelię. Czy wrócili z pełną siecią złowionych ryb? Przeczytajcie sami.

Czuwanie przed Cudownym Obrazem

Data dodania: 2016-10-13
fot. kl. Mateusz Stanek

Z 11 na 12 października nasza wspólnota seminaryjna wraz z seminarium sosnowieckim animowała comiesięczne czuwanie modlitewne na Jasnej Górze. W obecności pasterzy naszej archidiecezji, klerycy prowadzili rozważania poświęcone tematowi powołania.

Gaudeamus igitur… czyli uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Zobacz zdjęcia i film!

Data dodania: 2016-10-12
fot. kl. Maciej Szwej

Msza Święta pod przewodnictwem abp Wacława Depo, wykład pana prof. Andrzeja Nowaka, immatrykulacja alumnów roku pierwszego. To najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w poniedziałek 10 października.

Zawierzenie się Maryi

Data dodania: 2016-10-06

W dniu rozpoczęcia zajęć akademickich, 3 października 2016 r., cała nasza wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim. Zawierzyliśmy Maryi samych siebie, wszystkich kleryków i studentów. Zapraszamy do obejrzenia telewizyjnego zapisu apelu, podczas którego rozważanie poprowadził nasz rektor, ks. Grzegorz Szumera.

Kolejny etap formacji czas zacząć

Data dodania: 2016-10-04
kl. Maciej Szwej

Pełni wakacyjnych wrażeń wróciliśmy do seminarium 23 września. Już 2 dni później rozpoczęliśmy rekolekcje przygotowujące nas do nowego roku formacji. Tym razem naszym przewodnikiem na Bożych drogach był ks. dr Grzegorz Strzelczyk, prezbiter archidiecezji katowickiej i znakomity teolog.

Nasi nowi bracia z roku pierwszego

Data dodania: 2016-10-04
fot. Anne/flickr

Wraz z początkiem nowego roku formacyjnego nasza wspólnota powiększyła się o braci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w seminarium. Z radością informujemy, swój okres propedeutyczny przeżywa teraz 8 kleryków z archidiecezji częstochowskiej i 5 z diecezji sosnowieckiej. Razem tworzą oni jedną wspólnotę rocznikową.