Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

50 lat minęło…

Data dodania: 2017-02-26
fot. kl. Maciej Szwej

25 lutego w naszym domu miała miejsce niezwykła uroczystość, która zgromadziła licznych przedstawicieli duchowieństwa i świata nauki. Słów wdzięczności, licznych podziękowań, ciepłych życzeń, które padły przy okazji odnowienia doktoratu ks. inf.  prof. Jana Kowalskiego nie sposób zliczyć. Przyczynkiem do tej uroczystości była pięćdziesiąta rocznica obrony doktoratu zacnego jubilata.

Wyjątkowa rozmowa o misjach – spotkanie z ks. Michałem Pabiańczykiem

Data dodania: 2017-02-22
fot. NiedzielaTV

„Idźcie i głoście!”. Takie zaproszenie dostrzegamy w tym roku i nie tylko wprost z serca Kościoła. Bardzo ściśle łączy się z tym głoszenie Królestwa Bożego – życiem, świadectwem i Słowem. Jeden z naszych przełożonych przebywał na misjach w Zambii. W rozmowie z Niedziela TV dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi różnych aspektów kapłaństwa i misji.

Historia pewnego powołania

Data dodania: 2017-02-02

Ile osób, tyle powołań. Każdy inaczej odkrywa swoją życiową drogę. Jedni poznają ją już jako dzieci, inni potrzebują wiele czasu, aby zacząć nią iść. Warto jednak dzielić się swoim doświadczeniem. Chcemy więc zaprezentować historię pewnego powołania. Jest to świadectwo Sebastiana, kleryka III roku w naszym seminarium. Dlaczego jest w seminarium? Zobaczcie sami.

Dzień skupienia i koncert kolęd

Data dodania: 2017-02-01
fot. kl. Mateusz Stanek

W dniach 28-29 stycznia w naszym seminarium miał miejsce kolejny dzień skupienia. Tym razem rozważania pomagające przeżyć nam ten czas, wygłosił ks. Marek Chmielewski posługujący na co dzień na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dodatkowo, w niedzielę 29 stycznia odbył się koncert kolęd w wykonaniu kleryków naszego seminarium.

Wieczór z Doktorem Anielskim

Data dodania: 2017-01-30
fot. kl. Mateusz Stanek

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu (28 stycznia) stało się dla wspólnoty alumnów, przełożonych i profesorów naszego seminarium okazją do przeżywania wyjątkowego popołudnia i wieczoru. Wszyscy zgromadzili się na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prof. Marek Chmielewski. Po Mszy Świętej przeprowadził on także okolicznościowy wykład.

Rybacy ludzi – film i zdjęcia

Data dodania: 2017-01-24
fot. ks. Michał Pabiańczyk

– Był to wielki czas zastanowienia się nad sobą, nad tym, kim jestem i dokąd zmierzam – dzieli się Daniel z Dąbrowy Górniczej. Z kolei Erwin z Zawiercia mówi – Mogłem odkryć swoje mocne i słabe strony, nawiązać ciekawe znajomości i nauczyć się głębszego przeżywania Eucharystii. Obydwaj odpowiadali na pytanie o pierwsze wrażenia po rekolekcjach powołaniowych, jakie odbyły się w częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w dniach 20-22 stycznia pod hasłem "Jezus rybakiem ludzi". Uczestniczyło w nich blisko 60 młodych mężczyzn.

Zapraszamy na wspólne kolędowanie!

Data dodania: 2017-01-20

Jak co roku w naszym seminarium w czasie po Bożym Narodzeniu, organizowany jest koncert kolęd i pastorałek. Tym razem, już po raz jedenasty klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej, śpiewać będą na Bożą chwałę i dla szerzenia radości od Narodzonego Pana, pod batutą ks. Marka Cisowskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną włączyć się w radosny śpiew kolęd zarówno tradycyjnych, jak i nowych. Koncert odbędzie się 29 stycznia w kościele seminaryjnym o godzinie 17.00. Nie może ciebie zabraknąć!

Wideo życzenia od kleryków

Data dodania: 2016-12-23

Bożonarodzeniowe życzenia wideo od kleryków naszego seminarium. Życzymy wszystkim błogosławionych Świąt!