Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

Wideo życzenia od kleryków

Data dodania: 2016-12-23

Bożonarodzeniowe życzenia wideo od kleryków naszego seminarium. Życzymy wszystkim błogosławionych Świąt!

Powołani do przyjaźni. Kolejny numer "Naszego Życia"

Data dodania: 2016-12-22
fot. Lennart Tange/flickr.com

Prezentujemy elektroniczne wydanie kolejnego numeru naszej kleryckiej gazety "Nasze Życie". Poświęcony jest on tematowi przyjaźni. Czym jest przyjaźń? Jak ją budować? Jak zaprzyjaźnić się z Panem Bogiem? Na te pytania odpowiadają autorzy artykułów, czyli klerycy.

Wigilia seminaryjna i obrzęd Admissio

Data dodania: 2016-12-21
fot. kl. Maciej Szwej

"Jest taki dzień – bardzo ciepły, choć grudniowy" – mowa oczywiście o wigilii. Jak w każdym z naszych domów, tak też i w seminarium co roku obchodzimy ten szczególny wieczór, na który z utęsknieniem wyczekujemy. W tym roku przypadł on w naszej wspólnocie 20 grudnia. Jednak w seminarium jest to dzień wyjątkowy również z powodu tego, iż to właśnie wtedy podczas Mszy Świętej klerycy roku piątego są dopuszczeni do obrzędu Admissio. Tym samym wkraczają w okres bezpośredniego przygotowania do sakramentu święceń. 

Akcja mikołajowa - fotogaleria

Data dodania: 2016-12-13

Tradycyjnie już z racji wspomnienia św. Mikołaja klerycy wcielali się w rolę świętego oraz jego pomocników i wyruszali, aby obdarowywać innych prezentami. Największym darem jednak było podzielenie się z drugim człowiekiem uśmiechem i radością. W tym celu klerycy odwiedzili szpitale, domy pomocy społecznej i ośrodki dla potrzebujących. Prezentujemy galerię zdjęć z tegorocznej akcji mikołajowej.

Adwentowy dzień skupienia

Data dodania: 2016-12-09
fot. kl. Mateusz Stanek

Nasza wspólnota seminaryjna przeżywała swój adwentowy dzień skupienia w czwartek, 8 grudnia. Ćwiczenia duchowe poprowadził diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Sebastian Ciastek.

Katechetyczne zmagania roku V i VI - zobacz zdjęcia!

Data dodania: 2016-11-28
fot. kl. Wojciech Biś

Grupa młodych mężczyzn w sutannach, obładowanych torbami i teczkami, idzie o wczesnej porze przez miasto. Taki widok oznacza jedno: praktyki katechetyczne kleryków wyższego seminarium duchownego. Przeżywali je alumni V i VI roku naszego seminarium w dniach 14-25 listopada 2016 r. Rok V katechizował w gimnazjum, a diakoni w liceum.

Dzień skupienia dla rodziców pierwszego roku

Data dodania: 2016-11-24
fot. kl. Maciej Szwej

W dniach 19-20 listopada, na zakończenie Roku Miłosierdzia, rodzice alumnów pierwszego roku przeżyli swój dzień skupienia.

Odwiedziny biskupa Ottaviano Vitale w naszym seminarium

Data dodania: 2016-11-22

Ottaviano Vitale, biskup diecezji Lezhe w Albanii odwiedził w sobotę 19 listopada nasze seminarium, by dzielić się świadectwem posługi kapłańskiej i biskupiej w Kraju Orłów. Pozostawił po sobie także niezwykłą pamiątkę…