Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

Klerycy pierwszego roku pielgrzymowali do Gidel

Data dodania: 2016-11-18

W środowe jesienne popołudnie, 16 listopada, alumni pierwszego roku wraz z superiorami i księżmi przełożonymi udali się na integracyjną pielgrzymkę do Gidel, aby tam modlić się o potrzebne łaski na drodze powołania kapłańskiego.

Białystok zwycięzcą turnieju!

Data dodania: 2016-11-10
kl. Adam Rogal

Pierwszą piłeczkę odbił abp Wacław Depo. Potem już gra ruszyła na całego. Reprezentanci 12 seminariów duchownych  w dniach 7-10 listopada 2016 r. rywalizowali w naszym "domu ziarna" w XIX Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym o Puchar President. Zwycięzcą turnieju drużynowego okazała drużyna z Białegostoku, a zawody indywidualne wygrał kl. Piotr Sady także ze stolicy Podlasia.

Dotykając tajemnicy – dzień skupienia z o. Tomaszem Grabowskim OP

Data dodania: 2016-11-07
kl. Maciej Szwej

Co to jest duchowość eucharystyczna i jak kształtować ją w sobie? Odpowiedź na to pytanie pomógł nam znaleźć o. Tomasz Grabowski OP, który 5 i 6 listopada poprowadził dla nas dzień skupienia.

Wprowadzenie relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza

Data dodania: 2016-11-02
Błogosławiony Maksymilian Binkiewicz

29 października 2016 r. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w rocznicę konsekracji świątyni, pod przewodnictwem abpa Stanisława Nowaka odprawiono wieczorem uroczystą Mszę św., która była połączona z wprowadzeniem relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza, kapłana i męczennika z Dachau.

Obchody tygodnia misyjnego w seminarium

Data dodania: 2016-10-28
kl. Maciej Szwej

"Kościół jest świadom tego, że ma jeszcze do wykonania wielkie dzieło misyjne" (por. "Ad gentes divinitus" 2,10). Ta świadomość stanowi także impuls do przeżywania kolejnego tygodnia misyjnego w szczególnym kontekście nadzwyczajnego jubileuszu. W swym liście na tę okazję papież Franciszek zachęca, by spojrzeć na misję ad gentes jako dzieło miłosierdzia. Również w naszej wspólnocie seminaryjnej chcieliśmy na nowo to sobie uświadomić. Szansa ku temu nadarzyła się 26 października, kiedy to przeżywaliśmy spotkanie z misjonarzem i różaniec misyjny.

Płyta naszego chóru. Posłuchaj, jak śpiewają klerycy

Data dodania: 2016-10-25

"Przed kapłaństwem klękam" – to tytuł płyty, jaką w tym roku nagrał Chór Wyższych Seminariów Duchownych Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej. Impulsem do jej wydania jest 90. rocznica powstania naszego seminarium. Płytę można nabyć za dowolną ofiarą.

11 nowych sutann. Zobacz zdjęcia!

Data dodania: 2016-10-24

Jedną z najbardziej przeżywanych przez kleryków chwil w formacji seminaryjnej jest przyjęcie sutanny. Ta chwila miała miejsce 23 października, kiedy to 11 kleryków roku III przeżyło swoje obłóczyny. Wzruszenie, radość, pokój, uśmiech, duma – to tylko niektóre słowa, które opisują to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie.

Misja Bendery

Data dodania: 2016-10-23

W ramach tygodnia misyjnego prezentujemy relację z misji ewangelizacyjnej, na jaką wyjechało 2 kleryków naszego seminarium. Udali się oni do Republiki Naddniestrzańskiej, by tam głosić Ewangelię. Czy wrócili z pełną siecią złowionych ryb? Przeczytajcie sami.