Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

"Lekarz człowiekiem sumienia"

Data dodania: 2016-05-27

Kolejna w tym roku odsłona twórczości ks. dr. hab. Arkadiusza Olczyka, wykładowcy w naszym seminarium. Tym razem polecamy pozycję "Lekarz człowiekiem sumienia", wydawnictwo "Regina Poloniae", Częstochowa 2016, ss. 46. Jest to opracowanie na temat sumienia lekarza, pracownika Służby Zdrowia, a tak naprawdę każdego człowieka, niezależnie od profesji.

Sympozjum wokół myśli abp. Józefa Życińskiego

Data dodania: 2016-05-23
fot. kl. Maciej Szwej

21 maja 2016 r. w gmachu naszego seminarium odbyło się sympozjum poświęcone abp. Józefowi Życińskiemu, zatytułowane "W poszukiwaniu racjonalności." Organizatorami byli: Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej oraz Polskie Towarzystwo Teologiczne – oddział w Częstochowie.

Odpust w seminarium. Zobacz zdjęcia i film!

Data dodania: 2016-05-22
fot. kl. Maciej Szwej

– W czasie Eucharystii na nowo oddajemy się w ręce Chrystusa. On nas prowadzi i trzyma w swoich rękach – mówił abp Wacław Depo podczas naszego seminaryjnego odpustu 19 maja 2016 r. W święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana metropolita częstochowski przewodniczył Eucharystii, którą koncelebrowali między innymi neoprezbiterzy.

Posłuchaj "Wieczoru pod koloratką"

Data dodania: 2016-05-17
Radio Fiat

Tym razem tematem naszej audycji na antenie radia "Fiat" było odkrywanie swojego powołania i podejmowanie życiowych decyzji. Zapraszamy do wysłuchania "Wieczoru pod koloratką" z 13 maja 2016 r.

6 nowych księży!

Data dodania: 2016-05-16
fot. kl. Maciej Szwej

"Oto jest dzień, który dał nam Pan!". Wielką radość przeżywaliśmy 14 maja, kiedy to 6 naszych braci diakonów przyjęło z rąk abp. Wacława Depo w częstochowskiej archikatedrze święcenia prezbiteratu. Była to dla nich wielka chwila stania się kapłanami Chrystusa, a zarazem moment zwieńczenia całej formacji seminaryjnej.

Mamy nowych diakonów!

Data dodania: 2016-05-08
fot. kl. Maciej Szwej

Po pięciu latach przygotowań, siedmiu kleryków V roku przyjęło w sobotę, 7 maja, święcenia diakonatu. Od tego momentu stali się duchownymi i mogą już odczytywać i głosić Ewangelię oraz być sługami Eucharystii.

Uwielbić, skorzystać i praktykować – majowy dzień skupienia o Bożym miłosierdziu

Data dodania: 2016-05-03

Ksiądz prałat Stanisław Gębka, Misjonarz Miłosierdzia naszej archidiecezji, 2 maja poprowadził dla naszej wspólnoty dzień skupienia. Zasadniczym tematem rozważanym przez nas w tym czasie było doświadczenie Bożego miłosierdzia.

Spotkanie z neoprezbiterami

Data dodania: 2016-04-24
fot. kl. Maciej Szwej

W tegoroczną uroczystość świ. Wojciecha, Biskupa i Męczennika,  w naszym seminarium miało miejsce spotkanie z księżmi neoprezbiterami. Od momentu otrzymania święceń kapłańskich w zeszłym roku uczestniczyli oni w rocznej formacji, przyjeżdżając regularnie do seminarium. Spotkanie to wieńczyło ten czas.