Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

Adwentowy dzień skupienia

Data dodania: 2016-12-09
fot. kl. Mateusz Stanek

Nasza wspólnota seminaryjna przeżywała swój adwentowy dzień skupienia w czwartek, 8 grudnia. Ćwiczenia duchowe poprowadził diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Sebastian Ciastek.

Katechetyczne zmagania roku V i VI - zobacz zdjęcia!

Data dodania: 2016-11-28
fot. kl. Wojciech Biś

Grupa młodych mężczyzn w sutannach, obładowanych torbami i teczkami, idzie o wczesnej porze przez miasto. Taki widok oznacza jedno: praktyki katechetyczne kleryków wyższego seminarium duchownego. Przeżywali je alumni V i VI roku naszego seminarium w dniach 14-25 listopada 2016 r. Rok V katechizował w gimnazjum, a diakoni w liceum.

Dzień skupienia dla rodziców pierwszego roku

Data dodania: 2016-11-24
fot. kl. Maciej Szwej

W dniach 19-20 listopada, na zakończenie Roku Miłosierdzia, rodzice alumnów pierwszego roku przeżyli swój dzień skupienia.

Odwiedziny biskupa Ottaviano Vitale w naszym seminarium

Data dodania: 2016-11-22

Ottaviano Vitale, biskup diecezji Lezhe w Albanii odwiedził w sobotę 19 listopada nasze seminarium, by dzielić się świadectwem posługi kapłańskiej i biskupiej w Kraju Orłów. Pozostawił po sobie także niezwykłą pamiątkę…

Klerycy pierwszego roku pielgrzymowali do Gidel

Data dodania: 2016-11-18

W środowe jesienne popołudnie, 16 listopada, alumni pierwszego roku wraz z superiorami i księżmi przełożonymi udali się na integracyjną pielgrzymkę do Gidel, aby tam modlić się o potrzebne łaski na drodze powołania kapłańskiego.

Białystok zwycięzcą turnieju!

Data dodania: 2016-11-10
kl. Adam Rogal

Pierwszą piłeczkę odbił abp Wacław Depo. Potem już gra ruszyła na całego. Reprezentanci 12 seminariów duchownych  w dniach 7-10 listopada 2016 r. rywalizowali w naszym "domu ziarna" w XIX Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym o Puchar President. Zwycięzcą turnieju drużynowego okazała drużyna z Białegostoku, a zawody indywidualne wygrał kl. Piotr Sady także ze stolicy Podlasia.

Dotykając tajemnicy – dzień skupienia z o. Tomaszem Grabowskim OP

Data dodania: 2016-11-07
kl. Maciej Szwej

Co to jest duchowość eucharystyczna i jak kształtować ją w sobie? Odpowiedź na to pytanie pomógł nam znaleźć o. Tomasz Grabowski OP, który 5 i 6 listopada poprowadził dla nas dzień skupienia.

Wprowadzenie relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza

Data dodania: 2016-11-02
Błogosławiony Maksymilian Binkiewicz

29 października 2016 r. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w rocznicę konsekracji świątyni, pod przewodnictwem abpa Stanisława Nowaka odprawiono wieczorem uroczystą Mszę św., która była połączona z wprowadzeniem relikwii bł. Maksymiliana Binkiewicza, kapłana i męczennika z Dachau.