Szukaj
Z nauczania Kościoła
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
"Wychowanie naśladowaniem miłosiernej miłości Boga" – List Pasterski Episkopatu Polski z okazji VI Tygodnia Wychowania  11-17 września 2016 r.
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej
Portal "Moje Powołanie" - Zakon Pijarów

Witamy

Szczęść Boże! Witamy serdecznie na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się, że otworzyliście naszą stronę! Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego seminarium, z aktualnymi wydarzeniami i inicjatywami. Niech te odwiedziny staną się też okazją do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i o wytrwanie w powołaniu dla alumnów i kapłanów!

banner.jpg

Wspólnota w górach, czyli wyjazd rocznika III przed obłóczynami

Data dodania: 2016-09-10

Tradycją w naszym seminarium jest wyjazd przedobłóczynowy kleryków III roku, który ma miejsce w czasie wakacji. Nie inaczej było tym razem, gdy naszą wspólnotą, wraz z ojcem duchownym ks. Łukaszem Dyktyńskim, wyjechaliśmy do Szczyrku w dniach 5-8 września.  

Wakacje! Nowy numer "Naszego Życia"!

Data dodania: 2016-06-25
fot. Magdalena Niebudek/Niedziela

Uff… już wakacje! Po zmaganiach związanych z egzaminami rozpoczynamy czas odpoczynku oraz praktyk wakacyjnych. Tradycyjnie też w tym czasie wydajemy kolejny numer kleryckiego pisma "Nasze Życie". Temat aktualnego wydania brzmi: Młodzi w centrum Kościoła. Zapraszamy do lektury naszej gazety w wersji elektronicznej.

Jubileusz ks. prof. Kazimierza Szymonika

Data dodania: 2016-06-23
fot. kl. Maciej Szwej

"Ojcze święty, Ty bez żadnych moich zasług dałeś mi udział w wiecznym kapłaństwie Chrystusa i wybrałeś mnie do służby Kościołowi" – tymi słowami kolekty mszalnej modlił się ks. prof. Kazimierz Szymonik 23 czerwca 2016 r. podczas Eucharystii sprawowanej w kościele seminaryjnym z okazji 50-lecia kapłaństwa. W tym jubileuszu wzięła udział cała nasza wspólnota seminaryjna wraz z księżmi przełożonymi, którzy koncelebrowali Mszę Świętą.

Dzień otwartych drzwi. Zobacz zdjęcia!

Data dodania: 2016-06-21
fot. kl. Adam Rogal

Co wy tak w ogóle robicie w tym seminarium? – to pytanie często jest kierowane do kleryków. Dokładną odpowiedź na nie mogli znaleźć uczestnicy Dnia otwartych drzwi, który odbył się 18 czerwca 2016 r. Około 40 chłopców przybyło do nas wraz ze swoimi duszpasterzami, aby zobaczyć, jak wygląda życie alumna.

V Pielgrzymka Ministrantów Archidiecezji Częstochowskiej

Data dodania: 2016-06-14
fot. czestochowskie24.pl

11 czerwca 2016 r. miała miejsce V Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej. Tym razem ministranci i lektorzy pielgrzymowali do  Gidelskiego Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych. Na tym spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli  naszego seminarium.

Dzień skupienia po góralsku

Data dodania: 2016-06-13
fot. kl. Maciej Szwej

Ksiądz Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan, członek Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski – poprowadził dla nas 12-13 czerwca ostatni przed wakacjami dzień skupienia. Jak sam zaznaczył, nie głosił nam górnolotnych słów, ale dzielił się swoim przebogatym doświadczeniem kapłaństwa.

Nabożeństwo o uświęcenie kapłanów

Data dodania: 2016-06-04
fot. ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 3 czerwca 2016 r., w archikatedrze częstochowskiej uczestniczyliśmy w nabożeństwie o uświęcenie kapłanów. Uroczystej liturgii z udziałem kapłanów naszego Kościoła lokalnego przewodniczył abp Wacław Depo. Obecny był również abp senior Stanisław Nowak.

Kolejny odcinek naszej audycji

Data dodania: 2016-05-30
Fot. Dave Kleinschmidt

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Wieczór pod koloratką", której gościem był nasz rektor, ks. Grzegorz Szumera. Audycja została wyemitowana na antenie radia "Fiat" 27 maja 2016 r.